Meny

Kunskapsbanken

Goda råd och nya rön som kan hjälpa dig med ditt problem. Miljö-beskrivningar som ger en informativ bild av alternativa lösningar, best practice och spännande scenarior. Lär dig av andras framgångsberättelser och se möjligheter med bra lösningar.

  • Hur fungerar dämpning i fibernät?

    Många tar för givet att längdangivelserna på fiberprodukter är exakta, medan de i själva verket är väldigt ungefärliga. De bygger på antaganden om en viss dämpning och har bara gjorts mer begripliga genom att använda kilometer istället för decibel. Här ger vi dig en kort inblick i utmaningen och nyttan med att hålla reda på sin dämpningsbudget.
  • Vad är ett datamoln?

    Bakom mycket av det vi gillar och använder varje dag, vare sig vi reflekterar över det eller ej, finns ett moln eller en molntjänst. Även om många anser det för självklart att ens behöva förklaras, så finns säkert några som inte längre vågar fråga. Här får du en kort beskrivning med några intressanta länkar som vi tycker ramar in förklaringen väl.
  • Blanda olika multimode?

    De flesta är väl medvetna om de olika klasserna för kopparkabel. Kanske har du undrat varför det erbjuds så många varianter av multimode-kabel och så få av singelmode? Vi tittar också på riskerna med blandade typer och hur du bäst löser anpassningen mellan dem.
  • Solligan - dags att sätta din stad på solkartan

    Trött på att Gotland tar hem solligan år efter år? Man får gärna intryck av att det är någon sorts totalöverblick av hela landet som SMHI med alla sina satelliter förfogar över och som används för att mejsla fram finalisterna. Riktigt så rättvist är det tyvärr inte, men du kan skipa rättvisa med egen mätare och låta din ort skina som den förtjänar.
  • Så här startar du om en fjärransluten USB-enhet

    I avdelningen "okända funktioner i smarta produkter" vill vi lyfta fram möjligheten till omstart av enskilda USB-tillbehör. Att bryta strömmen till en fjärransluten USB-enhet; en 4G dongel, flash drive, mätutrustning eller annat USB-tillbehör och på så sätt åstadkomma en omstart ger dig ett välkommet försprång vid felsökning jämfört med att personligen ta dig till platsen.
  • 5 smarta sätt att förlänga nätverket

    Hundra meter är för de flesta en bekant bortre gräns för Ethernet på vanlig partvinnad kopparkabel. Samtidigt är det supersvårt att uppskatta längden mellan två punkter när man har kabelstegar och mer eller mindre okända kabelrör som kabeln skall dras igenom. Man hamnar oundvikligen då och då i situationer där hundrametersgränsen passeras. Här bjuder vi på fem lösningar som alla ger dig mer än hundra meter.
  • Vem f-n har snott min dongel?

    Känslan när man snabbt ska fixa till en detalj innan deadline och hälsas välkommen med "Please insert USB software license key"?
  • Med QSFP-DD mot 400G

    Riktigt bra hastighet är svårt vanebildande, men gudskelov utan allvarliga biverkningar. Ta därför glatt emot beskedet om QSFP-DD och den kommande möjligheten till 400Gbps. Just som vi vant oss vid QSFP och hastigheter på 40Gbps och 100Gbps, tar branschen nästa stora kliv mot 400Gbps genom att MSA-organisationen släpper specifikationen för QSFP-DD.
  • De okända PoE-funktionerna som betalar sig direkt

    Power Over Ethernet (PoE) har vi skrivit om tidigare, men nu vill vi lyfta fram några unika och mindre kända funktioner som kan spara många mil i bilen eller minska risken för halsbrytande mastklättringar för att starta om en krånglande IP-kamera
  • USB typ C - den förbannade kontakten

    Man kan också älska den. För nu blir det på allvar möjligt att ha ett enda gränssnitt mellan en huvudenhet och dess tillbehör. Det låter som en utopi, men redan har Apple med MacBook och Google Pixel denna kontakt som sin enda periferianslutning och tusentals lär följa efter.
  • Top of Rack eller End of Row

    Moderna datacenters möter en hel del tuffa utmaningar. Det ständigt ökande kravet på framkomlighet, kapacitetsökningen per höjdenhet som ger ännu fler servrar i varje rack, höga kvadratmeterpriser i strategiska lägen, el-effektivitet, klimatkontroll är bara några exempel på komplicerande omständigheter. Här ger vi en enkel förklaring till två populära tillvägagångssätt; ToR och EoR.
  • USB skulle ju vara så enkelt?

    Universal Serial Bus var ju en genialisk idé när den dök upp 1996. Ett och samma gränssnitt för en mängd olika tillbehör blev en befrielse för alla som dittills svettats med serie- och parallellporten för tillbehör och DIN eller mini-DIN för tangentbord och mus. Dessutom kunde tillbehören göras förhållandevis billiga eftersom USB bygger på att värdsidan (host) har processkapaciteten och tillbehöret därför inte kräver dyrbart minne eller processor. USB var en given succé.
  • Skillnad mellan multimode och singelmode

    En ovan betraktare har ofta bara färgen som tydlig skillnad mellan olika fibertyper och det duger bra för att skilja multimode från singelmode bland kablar du har liggande. Men vad är det egentligen som skiljer dem åt förutom färgen på höljet?
  • Välj rätt kabel för PoE så undviker du en "Cat-astrof"

    Power Over Ethernet (PoE) är redan idag en fantastiskt bra metod för central stabil strömförsörjning av nätverksutrustning. Och med den kommande standarden 802.3bt blir det än mer attraktivt i och med effektökningen till dryga 70 watt från dagens maximala 25,5. Samtidigt blir det allt viktigare att se över kabelnätet, eftersom kabelns diameter, ledarnas material och kabelbuntarnas storlek påverkar den effekt du kan erbjuda i änden av kabeln.
  • Hitta fibern i en härva

    Att finna ljuset i tunneln, bokstavligt talat, är lättare än du kanske trott. Står du med en fiberhärva i handen utan att veta mer om den andra änden, än att den är ansluten till en switch, då kan du ändå snabbt identifiera vilket fiber som är aktivt. Läs om frågan vi fick från Bosse och hur enkelt det visade sig vara att lösa problemet.
  • IoT - Idioti Och Trams?

    Och Internet är bara en fluga, som dåvarande kommunikationsminister Ines Uusmann faktiskt inte sa, men som lades i hennes mun av SvD 1996. Allvarligt talat. Som ohotad etta på floskeltoppen för IT-branchen de senaste åren tronar förkortningen IoT eller Internet of Things som den betyder. Sakernas Internet i svensk media. Som floskel har den väl inte nått upp till klassiker som bollen är rund och livet går vidare, men nog är det för de flesta idag ett ganska både slitet och diffust uttryck. Här följer ett kort resonemang kring ämnet med ambitionen att avgränsa och rama in eller i vart fall öka förståelsen för vad som definierar IoT.
  • Vilken MPO behövs för QSFP+ till QSFP+?

    Använd korsad hona-hona typ B
  • Vilken MPO behövs för QSFP28 till QSFP28?

    Använd korsad hona-hona typ B
  • Så här drar du nätverk utomhus

    Det här med utomhusinstallationer är det många som undrar över. Oftast kommer frågan från hemmafixare som vill förlänga fastighetens internet-förbindelse till garaget eller till en gäststuga på tomten. Förfarandet skiljer sig inte så mycket från hur man drar nätverk inomhus, men det finns några överväganden som kan vara värda att göra innan man sätter igång.
  • Hur långt är ett snöre?

    Hur mäter du längden på din kabel när det inte är uppenbart? Här är några tips på tillvägagångssätt som är bra när du t ex ska välja ethernetförlängare.
  • Spräng 100m-vallen för Ethernet på kopparkabel

    Nu kan man köra Ethernet i 150Mbps på bara två koppartrådar och över långa avstånd. Många tror att DSL-tekniken är långsam och omodern, bara för att man sedan länge bytt ADSL-modemen mot fiber i hemmen, men inget kan vara mer felaktigt. Här visar vi på massor av fördelar och vad du kan åstadkomma med ditt enkla och prisvärda kopparnät