Meny

WDM - Aktiv utrustning

Att använda xWDM-muxar är ett enkelt sätt att utöka kapaciteten i befintlig fiber. Tekniken bygger på en mux/demux, som blandar ljus av olika våglängder i ena änden (Mux) och som separerar ljuset (Demux) i andra änden. Du behöver alltså ett par för att få en fungerande länk. Metoden är standardiserad i ITU G.695 och 694.2 och används inom Ethernet, Fiber Channel, SAN och SONET. Upp till 16 duplex-kanaler kan blandas i ett enda fiberpar och ger dig god bredd att utnyttja din befintliga fiber.

cwdm 16 kanaler mux/demux

Vi kan erbjuda ett brett sortiment av muxar, allt från passiva enheter upp till hela aktiva XWDM system. Kontakta oss så tar vi tillsammans fram en lösning som passar dig.

Produkter (7)

Aktiva filter Återställ

Produkter

7

Gränssnitt

Visa fler

Strömintag

Visa fler

Rate

Visa fler
 
33-8001 är en 16-kanalers aktiv våglängds-multiplexer främst för Video. Enklare beskrivet, den tillåter användaren att kombinera upp till 16 olika källor av data över ett ensamt fiberpar. Varje kanal kan länkas via fiber med hjälp av Direktroniks SFP-moduler med FOM, FOI eller TD, eller faktiskt med de flesta SFP från 155Mbps upp till 3 gigabit per kanal och ger totalt upp till 48Gbps.
196 760 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 180-1089
PL-1000TE, 8 CH Multirate CWDM Mux, 1GB-16GB
229 990 SEK exkl. moms
 
Dessa TD-OADM (Time Domain Add Drop Multiplexer) är optiska add/drop mux som används inom WDM (wavelength-division multiplexing)-system för att använda flera kanaler av ljus in eller ut från en singlemode-fiber. En dedikerad våglängd används till valfri röst, video eller nätverkstrafik. Varje optisk kanal (våglängd) är helt transparent för trafik-typ, protokoll eller komprimering.
10 690 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Har du eller kommer du att få tillgång till 40G QSFP via din switch och vill kunna komma längre än vad QSFP-formatet erbjuder, då har vi här en riktigt användbar produkt.
9 620 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Behöver du gå längre än vad QSFP+/QSFP28-optiken kan erbjuda eller har du för hög dämpning i den tilltänkta sträckan? Med denna enhet kan du regenerera signalen och på så vis slipper du problematiken med att inte nå fram. Sätt enheten halvvägs och du slipper bekymra dig över ostabilitet. Enheteten stödjer 3R (retiming, reshaping och regeneration) och kan hantera två länkar per kort.
12 540 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 20100562
Gigabit Multiplexer
3 500 SEK exkl. moms
 
Olika typer av ändutrustning är numera, mer än någonsin tidigare, tillgängligt med SFP/SFP+ formatet som anslutningsmöjlighet. Tillämpningarna blir då fler och fler samtidigt som både fibertyper, dataströmmar och protokoll kan skilja sig åt en del. Resultatet av det blir att nät och länkar samt dess protokoll integreras i varandra allt mer, vilket gör att behovet av multifunktionella omvandlare ökar. För detta har vi produkter från Fiberplex till hjälp. Enheten hjälper dig helt sonika att transportera vad du vill, när du vill och hur du vill.
5 700 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter