Meny

Best.nr 20101446
Dongleserver ProMAX är datacenterlösningen för att göra hårdvarulås eller USB-baserade licensnycklar tillgängliga över nätverket på ett säkert sätt. Rackformatet och de 20 snabba USB-portarna ger dig effektiv kapacitet på litet utrymme. Genom att samla alla licensnycklar på en central server möjliggör du effektivt distansarbete eller moderna SaaS-lösningar och får säker tillgång och förvaring av företagets eller kundernas alla dyrbara licensnycklar.
27 180 SEK exkl. moms
Best.nr 20102035
SFP28 25G för singlemode simplex, alltså en ljusledare. Denna är BX-U och skickar på våglängden 1270nm och tar emot på våglängden 1330nm.
1 900 SEK exkl. moms
Best.nr 20101934
Hydra kabel har vanligtvis 12 fiber MPO kontakt i ena änden som grenar ut till 12 LC kontakter i andra änden. Det möjliggör anslutning direkt från MPO patch panelsystem till LC-gränssnittet på aktiv utrustning. Med MPO hydrakabel får du platsoptimering tillsammans med MPO fiberkablage samt smidigheten som LC kontakter ger till ändutrustningen.
1 100 SEK exkl. moms
Best.nr 20101873
Industriell omvandlare i minsta möjliga format mellan fiber och koppar som också med hjälp av PoE strömförsörjer din anslutna ändutrustning med maximalt 60W per port. Med SFP-anslutningen kan du både använda dig av 100Base eller 1000Base-optik utifrån ditt fibernätverks förutsättningar, vilket gör enheten mångsidig i tillämpningen. Vidare har du två RJ45-portar att använda till att skicka data och kunna strömförsörja din ändustrustning. Enheten klarar High PoE/PoE++ (IEEE802.3bt) upp till 60W och kan exempelvis driva PTZ-kameror eller smart belysning.
1 690 SEK exkl. moms
Best.nr 20102392
Stor och tydlig information med nätverksansluten LED display. Finns i modeller med fyra respektive 6 siffror. Med vår serie nätverksklockor / temperaturtavlor är du alltid uppdaterad med korrekt tid och om du vill även med korrekt temperatur. Passar lika bra ute, IP66, som inne Olika storlekar för olika behov, med de större modellerna läser du av tiden på upp till 100m avstånd. Går även att ansluta siren / buzzer för larmsignal, tänk inringning när rasten är slut på en skolgård. Passar i sporthallar, köpcentrum, simhallar, lagerlokaler, på skolgården eller alla typer offentliga utemiljöer.
5 320 SEK exkl. moms
Best.nr 20101481
Utomordentligt skyddad PTZ-kamera för broar, tunnlar, hamnar och andra marina miljöer som ofta kräver hög IP klassning och korrosionsskydd utöver det vanliga. Den rostfria kameran som också tål högtryckstvätt med ånga ger dig långlivad stabil funktion på platser där inget annat överlever.
33 120 SEK exkl. moms
Best.nr 20101970
Optisk HDMI-kabel med speciell låskoppling, som säkerställer att kontakten inte lossnar och ger en starkare anslutning jämfört med andra HDMI-kablar. Med sina” lås-pinnar" i mitten av kontakten låser den med hög friktion mot chassi-uttaget. Skicka 4K över HDMI 2.0 i upp till 100 meter via dessa fiberoptiska specialkablar. Kablarna har stöd för 18G, Ultra-HD 4K@60Hz 4:4:4 och HDCP1.4/HDCP2.2
584 SEK exkl. moms
Best.nr 20101572
Säkra din drift med denna smarta PDU som har låsbara (C13,C19) uttag som passar alla kabeltyper oavsett fabrikat. En amperemeter med tydlig LCD-display larmar om du riskerar överbelastning. Den visar också aktuell strömförbrukning, spänning (V) kw och kwh. Du minimerar risken för ett strömavbrott på känslig utrustning då kabeln inte kan dras ur av misstag när du arbetar vid dataracken.
1 170 SEK exkl. moms
Best.nr 121-2100
Med en batteridriven PoE-injektor strömförsörjer du din IP-kamera eller wifi-accesspunkt under tiden du installerar eller felsöker. Du kan slutföra hela installationen med din laptop utan tillgång till varken nätverk eller PoE, batterikapaciteten räcker ledigt till en hel arbetsdag. Plus-modellen 20101292 har stöd för PoE: 802.3af/at (Gigabit)
1 990 SEK exkl. moms