Meny

Mediakonverterare fiber - Mediaomvandlare med hög prestanda

En mediakonverterare är en nätverksenhet som transparent omvandlar Ethernet eller andra kommunikationsprotokoll från en kabeltyp till en annan. Dessa används i par (punkt till punkt) för att tex infoga ett fibersegment i kopparnätverk för att öka kabelavstånden och förbättra immuniteten mot elektromagnetiska störningar. Det finns en mängd olika mediakonverterare men för att nämna några så finns det Koppar-till-fiber mediaomvandlare, Fiber-till-fiber mediakonverterare, PoE konverter, E1 till fiber, SDI till fiber, BNC till fiber, två tråd till fiber, Seriellt till fiber mm. En del mediaomvandlare erbjuder SFP till SFP där du kan ansluta externa SFP moduler med den hastighet och typ du behöver.

Det finns också olika användningsområden för mediaomvandlare, Kommersiella som är designade för typiska kontors- och datacentermiljöer där omgivningstemperaturen kontrolleras och Industriella mediaomvandlare som kan motstå extrema och tuffa förhållanden som ofta är DIN monterbara och har ibland redundant kraftdesign och är designade för platser med höga stötar och vibrationer. Industriella mediaomvandlare används ofta i applikationer som byggnadsautomation, olje- och gasborrning och gruvdrift.

Så här använder du filtreringen på bästa sätt

Mediakonverterarna är oftast uppbyggda i en serie av varianter för en enskild konverterarfamilj. Se till att bocka i "visa varianter" till höger innan du använder filtreringsalternativen, för att få relevans i dina filtreringsval till vänster.

Aktiva filter Återställ

Produkter

57

Total amount ports

Accessories

Visa fler

Form factor

Visa fler

Gränssnitt

Visa fler

Managed

Visa fler

Port rate

Visa fler

Uplink Port Rate

Visa fler

PoE Standards

Visa fler

PoE Power Budget(W)

Visa fler

Protocols

Visa fler

Redundant Power Supply

Visa fler

Extended Temp

Visa fler

IP Rate

Visa fler
 
Behöver du två portar ut från din tilltänkta omvandlare så har vi här produkten för dig. Exemplarisk att använda mellan koppar och fiber och när du vill slippa sätta ytterligare aktiv utrustning för att åstadkomma två RJ45-portar precis bakom. Snabbt och enkelt förgrenar du din fiber vidare i två riktningar vid den kopparbaserade delen av nätverket.
478 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Nu presenterar vi Direktroniks egna fiberkonverterare med full flexibilitet! Konvertern har sedvanlig auto-sense 10/100/1000TX på kopparanslutningen (RJ45) men klarar också både 100/1000Base-FX över fiberanslutningen. Du slipper nu tänka på att byta enheten vid en migrering till Gigabit. Eller om du exempelvis har fler fiberlänkar med olika hastighet eller fibertyp, så slipper du även hålla reda på flera olika modeller av konverterare i ditt nät och kan lugnt använda dig av en enda modell för ändamålet. Plugga i den SFP-som passar ditt nät! Enheten finns med tillval Power over Ethernet som gör att du även kan välja att strömförsörja din efterföljande utrustning genom konvertern via PoE IEEE 802.3af/at. Enheten klarar 16K jumboframes och passar då även dig som jobbar med 4K videoströmmar.
861 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 20113902
Industriell konverterare RJ45-SFP
857 SEK exkl. moms
Best.nr 20118531
10Gbps 1xRJ45 1xSFP+ Mediakonverterare
1 000 SEK exkl. moms
Best.nr 20114856
RJ45-SC, 10/100/1000M, 1310nm, single mode, Inkl PSU
1 340 SEK exkl. moms
 
Söker du en liten switch eller multiport-konverterare så har du kommit till rätt produkt. Enheten har samma format som en vanlig konverterare men rymmer hela 4st 10/100/1000Base-TX Rj45-portar där det vanligen sitter en. Detta gör att portdensiteten nyttjas till max. På andra motsvarande kortsidan sitter då själva fiberporten som i detta fall blir en fast SC-port för 1000Base-länkar, dvs Gigabit. Perfekt för dig som vill ha en enkel genomgång från din fibersida vidare ut i ditt kopparbaserade nätverk.
859 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Mediekonverterare som erbjuder flexibiliteten av 10/100/1000 Mbps Ethernet Media via RJ45-porten och hög stabilitet för Gigabit-fiberprestanda. Dessa mediekonverterare stöder konvertering mellan 10/100/1000BASE-T och 1000BASE-SX/LX-nätverk.
723 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 20115383
802.3at PoE+ PD 1x10/100/1000TX, 1x100
867 SEK exkl. moms
Best.nr 133-0032
10/100/1000TX till 100/1000FX SFP
1 560 SEK exkl. moms
Best.nr 20109402
100/1000 SFP till 10/100/1000Base-T
454 SEK exkl. moms
 
Nu kan du konvertera till den våglängd, fibertyp eller datatyp du vill så länge SFP:erna har samma hastighet. Den saknar alltså 3R-funktionaliteten som gör det möjligt att blanda olika hastigheter, men är i gengäld betydligt billigare än andra alternativ.
1 330 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
EX42011-serien är en industriellt kapslad mediakonverterare för DIN-montage som ger dig en stabil lösning för 10/100Mbps koppar (RJ45) till 100Mbps. Flexibel strömmatning 12-48VDC och bara en tum tjock (2,54cm) passar den bra även i trånga utrymmen. Enheten har inbyggt överspänningsskydd.
1 480 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
För dig som behöver en ren konvertering mellan fiber och koppar som går över Gigabit. Här går då inte exempelvis kopparsidans auto-negotiation funktion in och förhandlar om 10/100/1000-hastighet.
1 160 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
EtherWAN´s serie innehåller ett heltäckande sortiment av mediakonverterare för att konvertera från 10, 100 eller 1000 Mbps koppar till 100 och 1000 Mbps fiber. Med två enheter förlänger du lätt avståndet mellan användare och arbetsgrupper.
1 090 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 20116795
För 14 st mediakonverterare med 2x 230V AC
3 100 SEK exkl. moms
Best.nr 20102701
1x10/100/1000TX till 100/1000SFP
1 220 SEK exkl. moms
Best.nr 20117305
1-Port 10/100/1000T Ethernet över Coaxial konverter
1 860 SEK exkl. moms
 
Central konverterardrift i en kompakt 19"-monterad enhet blir till den centrala knutpunkten för dina länkar. Vi har två olika typer, färdigbestyckad eller chassi för lösa omvandlare, när snabbt utbyte och konfigurationsförändring prioriteras!
7 930 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 20118318
10/100/1000BASE-T, 100/1000BASE-X SFP, inkl 2 SFP BiDi
1 690 SEK exkl. moms
Best.nr 20109210
DMC-XG Multikonverterare med två separata linjer
6 080 SEK exkl. moms
 
Industriell omvandlare mellan fiber och koppar som också med hjälp av PoE (PSE) strömförsörjer din anslutna ändutrustning. Med SFP-anslutningen kan du både använda dig av 100Base eller 1000Base-optik utifrån ditt fibernätverks förutsättningar, vilket gör enheten mångsidig i tillämpningen. Vidare har du två RJ45-portar att använda till att skicka data och kunna strömförsörja din ändustrustning med.
2 070 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter