Meny

Bredd fiberkontakter, med eller utan dragögla

I olika fiberdragningar kan det vara till hjälp att känna till bredden på olika fiberkontakter. Nedan har vi listat storleken på LC, SC kontakter, duplex och simplex

Bredden på LC och SC, vilka är de vanligaste fiberkontakterna. 

  • LC Duplex: 12mm
  • SC Duplex: 16mm
  • LC Simplex: 6mm
  • SC Simplex: 8mm

Vid fiberdragning är kontakten både den bredaste och sköraste delen på kabeln, vilket gör att kabeln ofta dras sönder just där.

En fiberkabel bör förses med en dragögla om den ska dras i rör, genom en vägg eller golv, samt längre längder på en kabelstege. Tänk även på att varje kurva/böj/krök på röret försvårar kabeldragning!

Det är inte helt enkelt att ge en rekommendation för storleken på rör då varje installation skiljer sig åt. En tumregel är att lägga på runt 4-5mm för att kunna dra igenom en fiberkabel med dragögla.

Förutom själva fiberkontakterna bygger även buntbanden en del, vilka används för att sätta fast dragöglan i kabeln.

Som exempel vid installtion i rör av kabel med LC duplex-kontakt och dragögla behöver innerdiameter på röret vara minst 16mm. Fiberkablage_dragögla.jpg

 

Produktområden

 
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. OM4 fiber krävs för att nå maxlängden 550m för 10 Gbit Ethernet och är också anpassad för 40G och 100G. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice.
90,50 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. OM3 krävs för att nå maxlängden 300 meter på 10 Gbit och är även anpassad för 40G och 100G. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
44,70 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
I motsats till multimode har en singlemode fiber bara ett spridningsläge, en våglängd av ljus i fiberkärnan. Det betyder att det inte finns någon störning eller överlappning mellan de olika våglängderna för ljuset att stoppas vid din överföring av data över långa avstånd.
187 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Vanligaste slipningen är UPC slipning där ytan är lätt rundad och fibern kan mötas glas mot glas. APC slipning är lätt konvex och något vinklad för att få minskad reflektionsdämpning. Detta är extra viktigt då man överför videosignaler.
193 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. OM3 krävs för att nå maxlängden 300 meter på 10 Gbit och är även anpassad för 40G och 100G. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice.
88,10 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. OM4 fiber krävs för att nå maxlängden 550m för 10 Gbit Ethernet och är också anpassad för 40G och 100G. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice.
72,60 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Flex angle boot är utformade så att kontakten kan böjas i valfri riktning eller vinkling. Positionen upprätthålls för optimal nätverksprestanda, och kan lätt omformas eller rätas ut för att koppla bort kontakten. Perfekt för installationer med begränsningsområden.
310 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter