Meny

Vi kan kablar!

30 års samlad kunskap om kablage och kabelnät, så vi fuskar inte med vår kvalité, utan är väldigt måna om att hålla en hög standard till våra kunder. Våra högt ställda krav garanterar alltid ett bättre värde än vad standarden rekommenderar. Med vår höga tekniska kunskap kan du som kund dra nytta av vårt kunnande, säkra leveranser och god service. Under våra 30år i branschen har vi levererat/levererar stora mängder av kablage till multinationella företag. Med ett lager av hundratals olika typer kan vi med säkerhet alltid erbjuda våra kunder en kabel i lager!

Produkter (224)

Aktiva filter Återställ

Produkter
224

Modell

Visa fler

Gränssnitt

Visa fler

Upplösning

Visa fler

Modell

Visa fler

Kategori

Visa fler

Färg

Visa fler

Korsad

Visa fler

Miljö

Visa fler

Modell fiberkabel

Visa fler

MM/SM

Visa fler

Duplex/Simplex

Visa fler

Uttag fordon

Visa fler

Uttag strömkälla

Visa fler

Max ampere

Visa fler

Faser

Visa fler

Extra funktionalitet

Visa fler

Längd (m)

Längd (m) fiberkabel

 
Singlemode fiber har en liten central kärna som gör att att endast en ljusmode i taget kan rymmas i kärnan. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan, vilket sänker dämpningen och skapar möjligheten för signalen att färdas längre. Vanligaste standarden på singlemode fiber är 9/125.
140 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. Multimode 62,5/125 OM1 används på korta avstånd, på 10 Gbit är maxlängden 33 meter. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
87,60 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Singlemode fiber har en tunn central kärna. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice.
107 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
2-4 fiber kombinerad inomhus/utomhus kabel för installation inomhus och utomhus. Den smidiga konstruktionen med endast 7.0mm i sin ytterdiameter gör den enkel att skala och smidig att jobba med. Ett bra val när man vill ha en ”tuffare” kabel för sina kabel installationer där vanlig fiber patch kabel känns för klen. Halogen fri och flamskyddad isolering ( HFFR).
23,10 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
2-24 fiber kombinerad inomhus/utomhus kabel för installation inomhus och utomhus. Den smidiga konstruktionen tillsammans med fiber gör den enkel att skala och ger en problemfri förläggning/installation.
36,90 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. Multimode 62,5/125 OM1 används på korta avstånd, på 10 Gbit är maxlängden 33 meter. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
104 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Singlemode fiber har en liten central kärna som gör att att endast en ljusmode i taget kan rymmas i kärnan. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
322 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
För anslutning i korskopplingspanel och kortare avstånd inomhus med halogenfri och flamskyddad isolering (HFFR). Den höga draghållfastheten garanteras av ett Kevlar-garn som också ger en extra liten ytterdiameter.
29,40 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
102 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Här har vi samlat fiber kablage som har en lite mer specifik utformning. Från udda längder och kontakter till robusta kablage typer.
309 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Singlemode fiber har en tunn central kärna. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice.
122 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. Multimode 62,5/125 OM1 används på korta avstånd, på 10 Gbit är maxlängden 33 meter. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
86,70 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. Multimode 62,5/125 OM1 används på korta avstånd, på 10 Gbit är maxlängden 33 meter. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
98,60 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Hållaren för laddarhandtaget snyggar till installationen och håller kabeln borta från smuts och väta på marken. Perfekt om du som på bilden väljer att ha laddarelektroniken säkert monterad på andra sidan väggen.
145 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Extra tålig utomhuskabel med armering För extra tålighet väljer man armerad utomhuskablage. Förlägges i fiberskyddsrör eller direkt i mark. Kabeln är av så kallad loose tube konstruktion och har lösa fiber i tuber runt en central dragförstärkning. Över tuberna ligger lager med dragförstärkning, PE mantel och korrugerad stålplåt. En gel-fylld ( Tixotrop) isolering samt vatten blockerad tejp runt fiber paren ger bästa vattenspärr för användning i de flesta miljöer. Går att beställa i önskade längder färdig kontakterade. Kontakta oss gärna för mer information.
16,40 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Med HDMI 2.1 tredubblar du kapaciteten till 48Gbps och kan njuta av video i 8K-upplösning. Eftersom kablarna är bakåtkompatibla med HDMI 2.0 och äldre versioner kan du redan nu installera rätt kablar även om den aktiva utrustningen för 8K ännu inte är på plats.
2 370 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Singlemode fiber har en liten central kärna som gör att att endast en ljusmode i taget kan rymmas i kärnan. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan, vilket sänker dämpningen och skapar möjligheten för signalen att färdas längre. Vanligaste standarden på singlemode fiber är 9/125
151 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Nu finns den avancerade HDMI-hybridkabeln i en armerad version för dragning genom fuktiga, smutsiga och utsatta platser. Denna armerade fiberoptiska HDMI-kabel använder en OM3 850nm optisk fiber för att överföra HDMI 2.0-signaler över långt avstånd utan signalförlust.
734 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
USB-C till HDMI – 4K via Aktiv Optisk Kabel. En högprestandakabel för att koppla samman en huvudenhet med en HDMI-port (tex. en HDTV), med olika tillbehör som har en USB-C-port (USB Type-C).
1 530 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Nu kan du skicka 4K över HDMI ända upp till 100 meter. Denna fiberoptiska HDMI-kabel med löstagbart självlåsande kontaktdon i ena änden är idealiska för installation genom rör och andra trånga utrymmen. Kabeln finns i flera fasta längder mellan 10 och 100 meter.
804 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Nu kan du skicka 8K över DisplayPort 1.4 upp till 100 meter, jämfört med kanske 3-15 meter för en standardkabel. Denna avancerade fiberoptiska kabeln klarar mycket hög bandbredd. Den har vanliga DisplayPort-kontakter i båda ändarna och finns i fasta längder mellan 10 och 100 meter.
1 390 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter