Meny

Vi kan kablar!

30 års samlad kunskap om kablage och kabelnät, så vi fuskar inte med vår kvalité, utan är väldigt måna om att hålla en hög standard till våra kunder. Våra högt ställda krav garanterar alltid ett bättre värde än vad standarden rekommenderar. Med vår höga tekniska kunskap kan du som kund dra nytta av vårt kunnande, säkra leveranser och god service. Under våra 30år i branschen har vi levererat/levererar stora mängder av kablage till multinationella företag. Med ett lager av hundratals olika typer kan vi med säkerhet alltid erbjuda våra kunder en kabel i lager!

Produkter (199)

Aktiva filter Återställ

Produkter
199

Modell

Visa fler

Kategori

Visa fler

Färg

Visa fler

Korsad

Visa fler

Miljö

Visa fler

Modell fiberkabel

Visa fler

MM/SM

Visa fler

Duplex/Simplex

Visa fler

Uttag fordon

Visa fler

Uttag strömkälla

Visa fler

Max ampere

Visa fler

Faser

Visa fler

Extra funktionalitet

Visa fler

Längd (m)

Längd (m) fiberkabel

Best.nr 05-8100
Nätverkskabel Cat.6 stödjer bredband upp till 250 MHz och en hastighet på upp till 10Gbit/s. Cat.6 nätverkskabel är den vanligaste standarden i dag. Cat.6 SFTP är nätverkskabel avskärmad som skyddar mot störningar och gör samtidigt kabeln fysiskt starkare. Cat.6 UTP är oskärmad nätverkskabel och används där det inte behövs avskärmning. Kablagen är LSZH.
0 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 05-9650
Den första riktigt genomtänkta hakfria Cat6A patchkabeln på marknaden hittills. En tunn, gjuten plastbåge med flänsar på bägge sidor om snäppet ser till att minimal kraft behövs för att lossa kontakten. Samtidigt utgör flänsarna det stöd plastbågen behöver för att inte halka av snäppet när kabeln dras bakvägen i trånga utrymmen och kabelhärvor.
42,80 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 05-8200
I våra Cat.6 kablage används material och kontakdon av allra högsta klass. Fristående testlabb (3P) har certifierat kablagen. Du kan med andra ord vara helt säker på att krav och prestande från den angivna standarden.
0 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 08-0050
Den första riktigt genomtänkta hakfria Cat6A patchkabeln på marknaden hittills. En tunn, gjuten plastbåge med flänsar på bägge sidor om snäppet ser till att minimal kraft behövs för att lossa kontakten. Samtidigt utgör flänsarna det stöd plastbågen behöver för att inte halka av snäppet när kabeln dras bakvägen i trånga utrymmen och kabelhärvor.
43,60 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-1800
Anslutningskablage vit för villa. Anslutningskabeln utgörs av en fiber ( Simplex). G657 för mindre böjradie. LSZH
63,70 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 05-9050
Den första riktigt genomtänkta hakfria Cat6 patchkabeln på marknaden hittills. En tunn, gjuten plastbåge med flänsar på bägge sidor om snäppet ser till att minimal kraft behövs för att lossa kontakten. Samtidigt utgör flänsarna det stöd plastbågen behöver för att inte halka av snäppet när kabeln dras bakvägen i trånga utrymmen och kabelhärvor.
24,90 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 06-8397
Cat.6 Utomhuskablage med polyesterfilm- tätning för bästa vattenskydd, 305m förpackning eller som metervara.
2 540 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 05-9350
Den första riktigt genomtänkta hakfria Cat6 patchkabeln på marknaden hittills. En tunn, gjuten plastbåge med flänsar på bägge sidor om snäppet ser till att minimal kraft behövs för att lossa kontakten. Samtidigt utgör flänsarna det stöd plastbågen behöver för att inte halka av snäppet när kabeln dras bakvägen i trånga utrymmen och kabelhärvor.
37,40 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-1300
OM3 ( Optical multimode 3) av 50/125 multimode fiber och krävs för att nå maxlängden 300 meter för 10 Gbit Ethernet ( 10 GBaseSR) och är även anpassad för 40G och 100 G. OM3 har blivit det självklara valet för 50/125 fiberkablage för 10 Gbit Ethernet. För att nå maxlängden för 10 Gbit (550 meter) med multimode fiber krävs OM4 .
84 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 06-7802
2-24 fiber kombinerad inomhus/utomhus kabel för installation inomhus och utomhus. Den smidiga konstruktionen tillsammans med fiber gör den enkel att skala och ger en problemfri förläggning/installation.
34,20 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 08-0400
Optimera din kabelhantering i trånga skåp och datacenter med smidigare Ethernet-kablage. Cat6 slim är en extra tunn kabel som förbättrar ventilationen i fullbestyckade rack genom att minska kabelbuntarnas tjocklek. Dessutom blir det enklare att läsa av märkning på paneler och switchar när tjocka kablar inte längre skymmer sikten.
32,60 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-1600
OM4 (Optical Multimode 4) 50/125 multimode fiber krävs för att nå maxlängden 550m för 10Gbit Ethernet (10GBaseSR) och är även anpassade för 40G och 100G. En förfinad tillverkningsprocess av själva glaskärnan som är optimerad för den svagare men billigare LED-lasern gör att man nu kan klara längre avstånd med högre bandbredd.
75,80 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-0012
Singlemode fiber har en liten central kärna som gör att att endast en ljusmode i taget kan rymmas i kärnan. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan, vilket sänker dämpningen och skapar möjligheten för signalen att färdas längre. Vanligaste standarden på singlemode fiber är 9/125.
90 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 05-0005
Den låsbara kontakten är universell och passar alla hane-kontakter oavsett i vilken produkt de sitter. Det gör det enkelt uppgradera befintliga installationer med en ny säkrare strömförsörjning utan annat besvär än att byta ut strömkabeln.
47,10 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-0015
Singlemode fiber har en liten central kärna som gör att att endast en ljusmode i taget kan rymmas i kärnan. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan, vilket sänker dämpningen och skapar möjligheten för signalen att färdas längre. Vanligaste standarden på singlemode fiber är 9/125.
114 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-0461
Multimode 62,5/125 OM1 används på korta avstånd och har en bandbredd på 200 MHz.km/850 nm-500 MHz.km/1310 nm. På 10 Gb är maxlängden 33 meter på 62,5/125 OM1. Multimode OM1 stödjer inte 40 Gb och 100 Gb, där krävs OM3 eller OM4.
81,10 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 06-7702
För anslutning i korskopplingspanel och kortare avstånd inomhus med halogenfri och flamskyddad isolering (HFFR). Den höga draghållfastheten garanteras av ett Kevlar-garn som också ger en extra liten ytterdiameter.
27,20 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 05-6250
RJ45 kablage i olika färger, med gjuten dragavlastning, specificerade upp till 100 MHz. Används normalt som korskopplings och s k drop-kablage mellan vägguttag och nätverkskort i lokala nätverk.
17,90 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 05-2532
DVI (Digital Visual Interface) är en standard för LCD-skärmar. Den utvecklades främst för att undvika den dubbla konvertering som sker i dag med den analoga anslutningen. Med DVI kör man digitalt hela vägen och får på så sätt bättre bild och möjlighet till högre upplösning!
121 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 08-0325
Minska belastningen på kabel och uttag genom att använda rätt utgångsvinkel. Du minskar risken för driftavbrott och trasiga anslutningar.
98,80 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-0090
Den överlägset bästa metoden för att ansluta fiberkontakter i fält är att svetsa fibersvansar eller s k "pigtails". Själva kontakten är fabriksmonterad under mycket kontrollerade förhållanden, vilket ger bästa möjliga kvalitet.
41,60 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter