Meny

Direktroniks genuina SFP

Bättre än märkesleverantörens - till ett bättre pris direkt från lager!

Alla vet om det, märkes-SFP:er kostar skjortan. Därför erbjuder vi på Direktronik våra helt egna genuina SFP:er. Dessa har motsvarande konfiguration och funktion som märkesleverantörens, till ett helt annat pris.

När du köper våra SFP:er så inkluderas även Direktroniks fria tekniska support med rådgivning och personlig service. Det innebär att du får genuin omtanke hela vägen från beställning till installation. Vi hjälper dig att hitta ett mer prisvärt alternativ i djungeln av tusentals olika SFP:er. Siffran är svår att smälta - vi erbjuder över 6.000 olika varianter. De flesta med leverans samma dag direkt från vårt lager i Nynäshamn.

Ring om du har några frågor, 08 52 400 700. Vi gillar att hjälpa till och svarar direkt!

Produkter (58)

Aktiva filter Återställ

Produkter

58

SFP Modell

Visa fler

Kontakttyp

Visa fler

Gränssnitt

Visa fler

Hastighet data

Visa fler

Temperatur SFP

Visa fler

Räckvidd

 
En SFP (small form-factor pluggable optical transceiver) Gigabit LX som ger Gigabit-hastighet upp till 20km på singlemode-fiber.
284 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
1000Base-SX gäller endast för multimode-fiber och avstånden beror på vilken fibertyp som används. 220m med 62,5/125 (OM1), 550m med standard 50/125 (OM2) men ända upp till och över 1km med laseroptimerad OM3 eller OM4. Dessa SFP har DDMI, alltså diagnostik-funktion.
176 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Längsta distansen är upp till 1.5km på både 50/125 och 62.5/125, alltså OM1 och OM2.
378 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
1000Base-EX är egentligen bara en bättre och kraftfullare variant av 1000Base-LX och förväxlas ibland med denna eftersom bägge kan ses med tillägget "LH" (Long haul). Denna SFP har DDMI, digital diagnostics monitoring.
332 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
1000Base-EX är egentligen bara en bättre och kraftfullare variant av 1000Base-LX och förväxlas ibland med denna eftersom bägge kan ses med tillägget "LH" (Long haul).
397 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
BiDi som i bidirektionell/dubbelriktad och WDM som i Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer sig cirka 40THz (40000 GHz) optisk bandbredd i det "lågdämpande" spektrat. En 10G Ethernet-port nyttjar alltså bara en bråkdel av det lediga utrymmet.
320 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Temperaturtålig Gigabit SFP som stödjer 1000Base-LX för avstånd upp till 20km. Denna kan du använda för industriella applikationer med temperatur från -40 upp till 85 grader.
531 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
BiDi som i bidirektionell/dubbelriktad och WDM som i Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer sig cirka 40THz (40000 GHz) optisk bandbredd i det "lågdämpande" spektrat. En 10G Ethernet-port nyttjar alltså bara en bråkdel av det lediga utrymmet.
343 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
1000Base-EZX ger ca 120 km men är inte heller den en ratificerad internationell standard men en väl accepterad de facto-standard i branschen.
663 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
1000Base-ZX ger ca 80 km och därmed dubbla längden jämfört med 1000Base-EX. "ZX" är inte en ratificerad internationell standard men en väl accepterad de facto-standard i branschen.
384 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 133-2356
1310nm, DDMI, -40/+85°C
574 SEK exkl. moms
Best.nr 133-2368
1550nm, DDMI
941 SEK exkl. moms
 
BiDi som i bidirektionell/dubbelriktad och WDM som i Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer sig cirka 40THz (40000 GHz) optisk bandbredd i det "lågdämpande" spektrat. En 10G Ethernet-port nyttjar alltså bara en bråkdel av det lediga utrymmet. Denna skattkista av bandbredd kan alltså användas för att mångdubbla framkomligheten i en och samma fiberkabel.
271 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Längsta distansen är upp till 1.5km på både 50/125 och 62.5/125, alltså OM1 och OM2
474 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Temperaturtålig SFP för Gigabit-hastighet över multimode-kablage.
422 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
En SFP för Bidi på multimode. Perfekt för dig som har fiberbrist i gammalt multimode-nät och vill använda det på bästa sätt. Med SFP bidi på multimode når du upp till 550 meter på simplex-fiber. Effektbudget 7dB
1 110 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 133-2382
1550/1310nm, 3km DDMI SC
336 SEK exkl. moms
 
BiDi som i bidirektionell/dubbelriktad och WDM som i Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer sig cirka 40THz (40000 GHz) optisk bandbredd i det "lågdämpande" spektrat. En 10G Ethernet-port nyttjar alltså bara en bråkdel av det lediga utrymmet.
2 500 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
BiDi som i bidirektionell/dubbelriktad och WDM som i Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer sig cirka 40THz (40000 GHz) optisk bandbredd i det "lågdämpande" spektrat.
317 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter