Meny

MPO fiberkablage

MPO-fiberkablage för alla behov

MPO-kablage är en praktisk optisk lösning när behovet av allt större bandbredd har ökat i datacentren. Ett effektivt sätt att tillhandahålla 40Gb och 100Gb med hög prestanda. En kabel innehåller 12 fiber eller 6 st duplex kanaler i varje kontaktdon, vilket sparar en hel del pengar och utrymme i datacentren.

MPO- och MTP-förvirringen

Det finns ett utbrett missförstånd kring de båda förkortningarna vilket skapar förvirring hos användare. MPO är den officiella benämningen på multifiber-kontakten medan MTP (Multi-fiber Termination Push on) är ett registrerat varumärke (US Conec). MTP är alltså en MPO-kontakt tillverkad av US Conec.

Hur väljer man rätt modell?

Med MPO fiberkablar måste man tänka på att sändare och mottagare matchar varandra för att signalen skall gå fram korrekt. Den raka kabeln används från QSFP till patchpanel för att behålla samma läge på signalen. Man använder också rak MPO-kabel till MPO-kassetter. Den korsade som är den vanligaste typen används vid direktkoppling från QSFP till QSFP eller patchpanel till patchpanel. Grunden blir att mellan två QSFP:er, oavsett vad som finns emellan skall det finnas en korsad kabel.

Låt oss tillverka din egen standardkabel med ca 10 dagars leveranstid

Det finns nästan oädliga kombinationer av längd, kontakttyper och antal kontakter. Vi tillverkar snabbt precis den kombination du behöver av både kablar och kassetter. Till exempel MTP/MPO till 4xLC för direktanslutning mellan QSFP och SFP/SFP+/XFP utan att gå via MPO-kassetterna.

  • Hög stabil kvalité med fabrikstillverkad kabel.
  • Färdigkopplade kassetter om 12/24 uttag bara att stoppa in i racklådan.
  • Utrymmeseffektivt, bekvämt och överskådligt.
Produkter (6)

Aktiva filter Återställ

Produkter
6

MM/SM

Visa fler

Modell fiberkabel

Visa fler

OM

Visa fler

Längd (m) fiberkabel

Best.nr 17-0700
MPO-kablage är en praktisk optisk lösning när behovet av allt större bandbredd har ökat i datacentren. Ett effektivt sätt att tillhandahålla 40 Gb och 100 Gb med hög prestanda. En kabel innehåller 12 fiber eller 6 st duplex kanaler i varje kontaktdon, vilket sparar en hel del pengar och utrymme i datacentren.
1 180 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 17-0701
MPO-kablage är en praktisk optisk lösning när behovet av allt större bandbredd har ökat i datacentren. Ett effektivt sätt att tillhandahålla 40 Gb och 100 Gb med hög prestanda. En kabel innehåller 12 fiber eller 6 st duplex kanaler i varje kontaktdon, vilket sparar en hel del pengar och utrymme i datacentren.
1 180 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 17-0876
MPO-kablage är en praktisk optisk lösning när behovet av allt större bandbredd har ökat i datacentren. Ett effektivt sätt att tillhandahålla 40 Gb och 100 Gb med hög prestanda. En kabel innehåller 12 fiber eller 6 st duplex kanaler i varje kontaktdon, vilket sparar en hel del pengar och utrymme i datacentren.
1 100 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 17-0875
MPO-kablage är en praktisk optisk lösning när behovet av allt större bandbredd har ökat i datacentren. Ett effektivt sätt att tillhandahålla 40 Gb och 100 Gb med hög prestanda. En kabel innehåller 12 fiber eller 6 st duplex kanaler i varje kontaktdon, vilket sparar en hel del pengar och utrymme i datacentren.
1 010 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 17-1026
MPO-kablage är en praktisk optisk lösning när behovet av allt större bandbredd har ökat i datacentren. Ett effektivt sätt att tillhandahålla 40 Gb och 100 Gb med hög prestanda. En kabel innehåller 12 fiber eller 6 st duplex kanaler i varje kontaktdon, vilket sparar en hel del pengar och utrymme i datacentren.
1 140 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 17-1020
MPO-kablage är en praktisk optisk lösning när behovet av allt större bandbredd har ökat i datacentren. Ett effektivt sätt att tillhandahålla 40 Gb och 100 Gb med hög prestanda. En kabel innehåller 12 fiber eller 6 st duplex kanaler i varje kontaktdon, vilket sparar en hel del pengar och utrymme i datacentren.
1 030 SEK
Finns i flera varianter