Meny

Framtiden är fiber

Nät som tidigare dominerades av koppar kabel ersätts successivt av av rena fibernät. Fibern har i teorin inga begränsingar vad gäller mängden information som kan passera i kabeln, det styrs av den aktiva utrustningen i ändarna. Därför är det  mycket framtidssäkert att bygga infrastruktur med fiber som bas.

Direktronik erbjuder allt du behöver inom fiber. Från aktiv utrustning till kablage, Paneler, Termineringsboxar, Fiber svets mm.

Hittar du inte det du söker, kontakta oss så hjälper vi gärna till.

 

 

Aktiva filter Återställ

Produkter

45
 
Smidig termineringsbox i plåt för FTTx-installationer. liten och lätt åtkomlig framifrån gör den snabbarbetad och lätt att placera där du önskar och finns för 4, 8 och 16 fiber.
147,90 SEK 174 SEK Listpris exkl. moms
Finns i flera varianter
 
En liten och portabel fiber svets som passar sig utmärkt att ha med ut på fält med sin vikt på endast 1,6 kg. Den senaste tekniken med automatisk kärnlinjering gör svetsjobbet helt automatiserat och därmed möjligt för vem som helst.
24 160 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Smidig väggmonterad ODF box med plats för 6 eller 8 adaptrar för LC, ST och SC. Med plats för upp till hela 24 fiber ( LC Quad) får du en lösning som tar minimalt med plats och som kan installeras nästan överallt där en vägg finns.
510 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
En mycket robust termineringsbox i plast med utrymme för åtta eller sexton fiber alternativt PLC-splitter. En kraftig gummilist och skruvstängning med specialnyckel ger helt vattentät försegling.
608 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 104-0029
Kablage skydd för utomhusbruk vattentät
20,20 SEK exkl. moms
 
Terminering och skarvbox, allt I ett. En smart lösning men plats för upp till 24 fiber och max 8 adaptrar SC simplex/LC duplex för inomhusbruk
438 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
När det gäller skarv-/konverteringsdon till fiberkabel finns på marknaden väsentligen två kvalitéer.
14,10 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 20104019
4 uttag för SC simplex eller LC duplex adapter
86,60 SEK exkl. moms
 
Enkel och prisbillig plåtlåda med allt du behöver för skarvning av upp till 24 fiber. Dubbla kabelingångar med gummitätning och gott om utrymme vi sidan av skarvkassetten.
161 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
När det gäller skarv-/konverteringsdon till fiberkabel finns på marknaden väsentligen två kvalitéer. Vi har dock valt att enbart erbjuda den exklusivare och betydligt styvare Zirconia i samtliga adaptrar för både multimode och singlemode.
13 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
MPO (Multi-fiber Push On) är ett universellt kabelsystem för fibernät som effektiviserar korskoppling och installation genom att varje kontakt innehåller upp till tolv eller tjugofyra fiber.
3 210 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 138-1200
Multi-fiberpanel med plats för 3 kassetter
1 090 SEK exkl. moms
 
Nu är det enklare än någonsin att svetsa sin egen fiber. Och billigare. Den senaste tekniken med automatisk kärnlinjering gör svetsjobbet helt automatiserat och därmed möjligt för vem som helst.
51 510 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Rejäl plåtlåda för terminering av fiber inomhus. Väggmonterbara boxar med plats för både SC simplex/duplex men även LC duplex/quad.
185 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 104-4350
2 uttag för SC simplex eller LC duplex adapter
95,30 SEK exkl. moms
 
Nu är det enklare än någonsin att svetsa sin egen fiber. Och billigare. Den senaste tekniken med automatisk kärnlinjering gör svetsjobbet helt automatiserat och därmed möjligt för vem som helst.
28 960 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Enkel och praktisk fiberpanel i 1.5 mm plåt med utdragbar låda för enkel åtkomst och rangering av överskottskabel. Rejäla tumskruvar ser till att du slipper ta fram verktygslådan för att öppna.
490 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Fler anslutningar på samma yta. MPO (Multi-fiber Push ON) ett universellt kabelsystem för fibernät. Effektivare och smidigare installation eftersom varje kontakt innehåller 12 fiber.
1 250 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
12 portars fiberpanel/ODF för DIN montage för industriell miljö. Enheten kommer utrustad för adaptrar för total 12 SC duplex eller 12 LC quad och levereras med DIN-fäste för montage på DIN-skena.
1 050 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter