Meny

Framtiden är fiber

Nät som tidigare dominerades av koppar kabel ersätts successivt av av rena fibernät. Fibern har i teorin inga begränsingar vad gäller mängden information som kan passera i kabeln, det styrs av den aktiva utrustningen i ändarna. Därför är det  mycket framtidssäkert att bygga infrastruktur med fiber som bas.

Direktronik erbjuder allt du behöver inom fiber. Från aktiv utrustning till kablage, Paneler, Termineringsboxar, Fiber svets mm.

Hittar du inte det du söker, kontakta oss så hjälper vi gärna till.

 

 

Aktiva filter Återställ

Produkter

45
 
Fiberpanel för både SC och LC men även simplex, duplex och quad. Nu behöver du inte söka längre, här får du rätt panel för alla dina fiberinstallationer. 12, 24, 48 eller 96 uttag.
602 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
12 portars fiberpanel/ODF för DIN montage för industriell miljö. Enheten kommer utrustad för adaptrar för total 12 SC duplex eller 12 LC quad och levereras med DIN-fäste för montage på DIN-skena.
933 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
När det gäller skarv-/konverteringsdon till fiberkabel finns på marknaden väsentligen två kvalitéer.
12,50 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Smidig väggmonterad ODF box med plats för 6 eller 8 adaptrar för LC, ST och SC. Med plats för upp till hela 24 fiber ( LC Quad) får du en lösning som tar minimalt med plats och som kan installeras nästan överallt där en vägg finns.
452 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Liten yta med plats för många anslutningar. Upp till 96 LC och 48 SC gör denna panel till en bra lösning när utseende och funktion är av största vikt.
901 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 138-1402
24 ST, multimode OM1/OM2 (beige)
7 440 SEK exkl. moms
 
Smart, smidigt, utdragbar och flexibel panel för LC/SC. Förändra med tiden, byt enkel till ny frontpanel när behovet förändras. Utbytbara frontpaneler finns 1 eller 2 HE från 12SC simplex till 48LC Quad.
507 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
10 340 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Smidig termineringsbox i plåt för FTTx-installationer. liten och lätt åtkomlig framifrån gör den snabbarbetad och lätt att placera där du önskar och finns för 4, 8 och 16 fiber.
154 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Effektiv och lättarbetad ODF patchpanel för montage i DIN-skena alternativt fristående användning. Den utdragbara fronten erbjuder låsning i ytterläget så att man enkelt kan arbeta bekvämt utan risk för att panelen trillar ur sitt hölje.
4 310 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Fler anslutningar på samma yta. MPO (Multi-fiber Push ON) ett universellt kabelsystem för fibernät. Effektivare och smidigare installation eftersom varje kontakt innehåller 12 fiber.
1 110 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
MPO (Multi-fiber Push On) är ett universellt kabelsystem för fibernät som effektiviserar korskoppling och installation genom att varje kontakt innehåller upp till tolv eller tjugofyra fiber.
2 840 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
När det gäller skarv-/konverteringsdon till fiberkabel finns på marknaden väsentligen två kvalitéer. Vi har dock valt att enbart erbjuda den exklusivare och betydligt styvare Zirconia i samtliga adaptrar för både multimode och singlemode.
11,50 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 138-1200
Multi-fiberpanel med plats för 3 kassetter
968 SEK exkl. moms
Best.nr 138-1304
För 24xST simplex
1 020 SEK exkl. moms
 
Enkel och praktisk fiberpanel i 1.5 mm plåt med utdragbar låda för enkel åtkomst och rangering av överskottskabel. Rejäla tumskruvar ser till att du slipper ta fram verktygslådan för att öppna.
472 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
När du önskar en enkel men ändå smidig ODF panellösning så är vår 1HE med justerbara öron i framkant den rätta. Finns i både svart och grått.
405 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Roterbar panel för enkel och säker installation. Se enkelt vad du gör och slipp samtidigt att stå intryckt i ditt skåp, rotera bara panelen för anslutning eller kompletteringar. Lösningen erbjuder även skydd för inkommande kablage via en skyddskanal.
421 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 138-7033
Fiberbox 10'' (med ram & tillbehör)
1 310 SEK exkl. moms
 
Rejäl plåtlåda för terminering av fiber inomhus. Väggmonterbara boxar med plats för både SC simplex/duplex men även LC duplex/quad.
178 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Singelmode-lasern förekommer i en mängd olika energinivåer, vanligtvis översatt till räckvidd i kilometer i vanligt språkbruk. Dämparen blir mottagarens solglasögon när lasern är för kraftfull på en kortare kabel och ser till att signalstyrkan minskar så att mottagaren kan avläsa signalen.
151 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter