Meny

Framtiden är fiber

Nät som tidigare dominerades av koppar kabel ersätts successivt av av rena fibernät. Fibern har i teorin inga begränsingar vad gäller mängden information som kan passera i kabeln, det styrs av den aktiva utrustningen i ändarna. Därför är det  mycket framtidssäkert att bygga infrastruktur med fiber som bas.

Direktronik erbjuder allt du behöver inom fiber. Från aktiv utrustning till kablage, Paneler, Termineringsboxar, Fiber svets mm.

Hittar du inte det du söker, kontakta oss så hjälper vi gärna till.

 

 

Produkter (28)

Aktiva filter Återställ

Produkter
28
Best.nr 38-1450
MPO (Multi-fiber Push On) är ett universellt kabelsystem för fibernät som effektiviserar korskoppling och installation genom att varje kontakt innehåller upp till tolv eller tjugofyra fiber.
911 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 04-5018
Nu kan du jobba effektivt med fiber också i industriell miljö. Den flexibla väggdosan är modulärt konstruerad för att kunna byggas ut stegvis och rymmer upp till tjugofyra LC-kontakter eller tolv SC- alternativt ST-kontakter.
2 790 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 09-0100
Nu är det enklare än någonsin att svetsa sin egen fiber. Och billigare. Den senaste tekniken med automatisk kärnlinjering gör svetsjobbet helt automatiserat och därmed möjligt för vem som helst.
37 700 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-2660
När det gäller skarv-/konverteringsdon till fiberkabel finns på marknaden väsentligen två kvalitéer. Vi har dock valt att enbart erbjuda den exklusivare och betydligt styvare Zirconia i samtliga adaptrar för både multimode och singlemode.
10,30 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 38-1201
En lång serie av tillbehör till LGX panelen 38-1200. Välj det du behöver för just din lösning.
356 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 04-5000
Fiberpanel/ODF för DIN- och väggmontage. Nu kan du jobba effektivt med fiber också i industriell miljö. Den flexibla väggdosan är modulärt konstruerad för att kunna byggas ut stegvis och rymmer upp till tjugofyra LC-kontakter eller tolv SC- alternativt ST-kontakter.
5 100 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
20,50 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 38-1530
Liten yta med plats för många anslutningar. Upp till 96 LC och 48 SC gör denna panel till en bra lösning när utseende och funktion är av största vikt.
764 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-2805
När det gäller skarv-/konverteringsdon till fiberkabel finns på marknaden väsentligen två kvalitéer.
555 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 04-4400
En mycket robust termineringsbox i UV-skyddad plast med utrymme för åtta eller sexton fiber alternativt PLC-splitter. En kraftig gummilist och skruvstängning med specialnyckel ger helt vattentät försegling.
224 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 38-1500
Fler anslutningar på samma yta. MPO (Multi-fiber Push ON) ett universellt kabelsystem för fibernät. Effektivare och smidigare installation eftersom varje kontakt innehåller 12 fiber.
1 000 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 04-4330
Mycket kostnadseffektiv och smidig termineringsbox i plåt för FTTx-installationer. Små mått och lätt åtkomlig framifrån gör den snabbarbetad och lätt att placera.
154 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
85,40 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-2636
För att dragavlasta och skydda den känsliga fiberskarven krävs ett skarvskydd eller skarvhylsa, som krymps över fibertråden.
1,95 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-2808
När det gäller skarv-/adapter till fiberkabel finns på marknaden väsentligen två kvalitéer.
84,10 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 38-1374
Panelen tillverkas i vit eller svartlackerad aluminium, garanterar en enkel installation och underhåll av kabel samt kontakter utan att bygga mer än en 1HE. Panelen har förinstallerade kabellinjer som säkerställer effektiv installation och lindning av pre-terminerad kabel samt kabel med monterade kontaktdon.
1 300 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-4010
Adaptrar för montage i fiberpaneler eller dosor. Här får du en adapter som skyddar mot damm/smuts men kanske viktigare, skyddar dina ögon.
98,60 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-2809
MPO Singlemode svart
252 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-5670
Waveguide fibergenomföringar används när man vill försäkra sig om att radiostörningar ej kan komma igenom hål i väggar och varken störa eller avlyssnas.
1 220 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 04-4350
2 uttag för SC simplex eller LC duplex adapter
65,70 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 38-1200
Multi-fiberpanel med plats för 3 kassetter
876 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter