Meny

Framtiden är fiber

Nät som tidigare dominerades av koppar kabel ersätts successivt av av rena fibernät. Fibern har i teorin inga begränsingar vad gäller mängden information som kan passera i kabeln, det styrs av den aktiva utrustningen i ändarna. Därför är det  mycket framtidssäkert att bygga infrastruktur med fiber som bas.

Direktronik erbjuder allt du behöver inom fiber. Från aktiv utrustning till kablage, Paneler, Termineringsboxar, Fiber svets mm.

Hittar du inte det du söker, kontakta oss så hjälper vi gärna till.

 

 

Aktiva filter Återställ

Produkter

45
 
Minska tiden som krävs för fiberanslutning, snabbt och smidigt kontakterar du din egen fiberkabel utan behov av fibersvets.
74,60 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
När det gäller skarv-/konverteringsdon till fiberkabel finns på marknaden väsentligen två kvalitéer. Vi har dock valt att enbart erbjuda den exklusivare och betydligt styvare Zirconia i samtliga adaptrar för både multimode och singlemode.
11,80 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
När det gäller skarv-/konverteringsdon till fiberkabel finns på marknaden väsentligen två kvalitéer, sådana med hylsa av fosforbrons (PhBr) samt Zirconia (Zrc).
12,90 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Nu kan du enkelt konvertera, vi kan nu erbjuda ett stort sortiment av Hybrid adaptrar som enkelt gör om till det du önskar, din SC kontakt blir snabbt en LC, ST, MU eller FC kontakt. Fungerar för både MM och SM. Obs, alla är hona till hona.
12,90 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Singelmode-lasern förekommer i en mängd olika energinivåer, vanligtvis översatt till räckvidd i kilometer i vanligt språkbruk. Dämparen blir mottagarens solglasögon när lasern är för kraftfull på en kortare kabel och ser till att signalstyrkan minskar så att mottagaren kan avläsa signalen.
155 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
För att dragavlasta och skydda den känsliga fiberskarven krävs ett skarvskydd eller skarvhylsa, som krymps över fibertråden.
2,30 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
När det gäller skarv-/adapter till fiberkabel finns på marknaden väsentligen två kvalitéer.
94,60 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Fel kontakt i din panel eller väggdosa ? Hybrid adapter som enkelt och snabb löser ditt problem.
184 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Adaptrar för montage i fiberpaneler eller dosor. Här får du en adapter som skyddar mot damm/smuts men kanske viktigare, skyddar dina ögon.
111 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Att damm och smuts på fiberns välpolerade glasyta hindrar ljuset från att passera borde vara lätt att förstå, ändå saknar många " fiberhattarna" efter installation.
222 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 117-2809
MPO Singlemode svart
284 SEK exkl. moms
Best.nr 111-4205
Ferrulskydd för fiber kontakt
2 SEK exkl. moms
 
Adaptrar utan öran. När det gäller skarv-/konverteringsdon till fiberkabel finns på marknaden väsentligen två kvalitéer, sådana med hylsa av fosforbrons (PhBr) samt Zirconia  (Zrc).
12,60 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
LC clips för att bygga samman två simplex till en duplex.
3,40 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
SC clips för att bygga samman två simplex till en duplex.
6,30 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Waveguide fibergenomföringar används när man vill försäkra sig om att radiostörningar ej kan komma igenom hål i väggar och varken störa eller avlyssnas.
1 660 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Smidig väggmonterad ODF box med plats för 6 eller 8 adaptrar för LC, ST och SC. Med plats för upp till hela 24 fiber ( LC Quad) får du en lösning som tar minimalt med plats och som kan installeras nästan överallt där en vägg finns.
463 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 20103512
Skyddskåpa, LC duplex/SC simplex
16,10 SEK exkl. moms
 
Smart, smidigt, utdragbar och flexibel panel för LC/SC. Förändra med tiden, byt enkel till ny frontpanel när behovet förändras. Utbytbara frontpaneler finns 1 eller 2 HE från 12SC simplex till 48LC Quad.
431 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 138-1200
Multi-fiberpanel med plats för 3 kassetter
993 SEK exkl. moms
 
12 portars fiberpanel/ODF för DIN montage för industriell miljö. Enheten kommer utrustad för adaptrar för total 12 SC duplex eller 12 LC quad och levereras med DIN-fäste för montage på DIN-skena.
956 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter