Meny

Direktroniks genuina SFP+

Bättre än märkesleverantörens - till ett bättre pris direkt från lager!

Alla vet om det, märkes-SFP:er kostar skjortan. Därför erbjuder vi på Direktronik våra helt egna genuina SFP:er. Dessa har motsvarande konfiguration och funktion som märkesleverantörens, till ett helt annat pris.

När du köper våra SFP:er så inkluderas även Direktroniks fria tekniska support med rådgivning och personlig service. Det innebär att du får genuin omtanke hela vägen från beställning till installation. Vi hjälper dig att hitta ett mer prisvärt alternativ i djungeln av tusentals olika SFP:er. Siffran är svår att smälta - vi erbjuder över 6.000 olika varianter. De flesta med leverans samma dag direkt från vårt lager i Nynäshamn.

Ring om du har några frågor, 08 52 400 700. Vi gillar att hjälpa till och svarar direkt!

Produkter (48)

Aktiva filter Återställ

Produkter

48

SFP Modell

Visa fler

Kontakttyp

Visa fler

Gränssnitt

Visa fler

Hastighet data

Visa fler

Temperatur SFP

Visa fler

Räckvidd

 
10GBase-LR (long reach) för singlemode 20km använder 1310nm våglängd. På avstånd kortare än 1km bör man använda en dämpare på ca 2-3dB för att inte riskera skada på mottagarens krets.
344 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Denna SFP+ är en helt vanlig 10GBase-LR med nedställd effekt så du ska kunna använda SFP+ singlemode på mycket kort avstånd utan behov för dämpare. Du behöver därför inte dämpare till denna produkten även när avståndet är kort.
344 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
724 SEK exkl. moms
 
BiDi som i bidirektionell/dubbelriktad och WDM som i Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer dig cirka 40THz (40000 GHz) optisk bandbredd i det "lågdämpande" spektrat.
949 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
10GBase-SR (short reach) använder 850nm våglängd och ger 10Gbps över en multimode fiber.
344 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
SFP+ 120km eller Power Budget 24 dB med låg dispersion. De flesta leverantörer erbjuder maximalt 80km men vi har både 100km och 120km. Denna har inbyggd Forward Error Correction (FEC) eller Channel Coding för att hantera de långa avstånden.
39 940 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
7 510 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
SFP+ 10G med Link Failure Detection och inbyggd failover. Du använder två stycken simplex-fiber med principen aktiv/passiv och när den aktiva länken går ner kopplar SFP+ automatiskt över till den andra fibern. Detta har endast varit tillgängligt på routrar och switchar med specialfunktionalitet men nu kan du använda en helt vanlig switch och välja två olika vägar för din fiber. Blir den ena fibern avgrävd eller får annat avbrott kopplar SFP+ över till den andra fibern utan behov av separat mjukvara.
3 170 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
SFP+ bidi för industriella tillämpningar där du behöver utökat temperaturomfång upp till 40km.
1 710 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
BiDi som i bidirektionell/dubbelriktad och WDM som i Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer dig cirka 40THz (40000 GHz) optisk bandbredd i det "lågdämpande" spektrat.
1 020 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
BiDi som i bidirektionell/dubbelriktad och WDM som i Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer dig cirka 40THz (40000 GHz) optisk bandbredd i det "lågdämpande" spektrat.
1 720 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
DWDM som i Dense Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer dig cirka 40THz (40000 GHz) optisk bandbredd i det "lågdämpande" spektrat.
3 130 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
DWDM som i Dense Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer dig cirka 40THz (40000 GHz) optisk bandbredd i det "lågdämpande" spektrat.
3 760 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
3 240 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 133-4517
50GHz, 99 channels
13 950 SEK exkl. moms
Best.nr 133-4518
1550nm, CDR
10 840 SEK exkl. moms
 
SFP+ med Power Budget 14dB som når 40km med våglängd 1310nm.
412 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Äntligen kan du köra 10G över lång distans tack vare Direktroniks nya SFP som använder de högre våglängderna 1490/1550 istället för de tidigare 1270/1330. Tack vare den lägre dämpningen kommer du äntligen kunna komma lång distans på det som tidigare varit otillgängligt på 10G och simplex.
7 510 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
10GBase-ZR finns inte som ratificerad standard, men är väl accepterad som en de facto-standard i branschen för avstånd upp till ca 80km. En kraftfullare variant av "ER" som också den kräver dämpare om avståndet är kortare än 20km, vi rekommenderar ca 10dB.
3 130 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
10GBase-ER (extended reach) för singlemode 40km använder 1550nm våglängd och en kraftfullare EML-laser. Det gör att man på kortare avstånd än 20km bör använda en dämpare på ca 5dB för att inte riskera skada på mottagarens krets.
1 300 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter