Meny

Best.nr 33-4360

SFP+ Active Optical Cable (AOC)

Det finns många skäl att välja den aktiva optiska kabeln framför den passiva eller aktiva kopparbaserade modellen (SFP+ Direct Attach), inte minst för att det blir enklare med en enda kabeltyp oavsett avstånd istället för att behöva blanda aktiva och passiva kopparkablar i serverhallen. Läs mer

Varianter

Hittar du inte din konfiguration? Kontakta oss – vi hjälper dig till korrekt lösning!
Lagerstatus 1 st
Leveranstid 1-2 dagar
  • Teknisk specifikation

    Temperature SFP
    N/A
    Range
    0,001
    Interface
    Multimode
    Model SFP
    SFP+
  • Produktbeskrivning

    Det finns många skäl att välja den aktiva optiska kabeln framför den passiva eller aktiva kopparbaserade modellen (SFP+ Direct Attach), inte minst för att det blir enklare med en enda kabeltyp oavsett avstånd istället för att behöva blanda aktiva och passiva kopparkablar i serverhallen.

    Den främsta anledning torde dock vara felfrekvensen. Bit Error Rate (BER) för den optiska kabeln är ungefär en tusendel av den för kopparkabeln. I mer praktiska termer väljer man mellan ett fel var hundrade sekund eller ett var hundratusende!

    • Låg strömförbrukning
    • Tunnare kabel minskar trängseln i racket
    • Enkelt med en kabel för alla längder
    • Låg Bit Error Rate

Alternativ till denna produkt