Meny

Nätverkskort för fiber eller koppar

Fiber, koppar och flexibla nätverkskort för SPF-moduler erbjuder vi i flera olika utföranden. Även om antalet PC- och serverbyggare i Sverige minskat med åren, finns fortfarande behov för att öka framkomligheten till servern eller åstadkomma en mer flexibel anslutning via SFP eller kanske USB. Vi har tillgång till ett stort utbud av nätverkskort, så även om du inte finner exakt vad du söker, kan vi säkerligen ta fram det åt dig på kort tid, kontakta oss så hjälper vi dig.

Produkter (8)
 
EtherWAN GE3000 PCI Express 1.0a Gigabit nätverkskort för singlemode och multimode fiber ger högsta säkerhet hela vägen till server eller arbetsstation. Ett kraftfullt kort med egen NDIS5 (IP,TCP,UDP) checksum-kontroll som avlastar datorns processor och därmed ger högre prestanda.
2 470 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 121-0435
10/100/1000 Ethernet PCI nätverkskort
123 SEK exkl. moms
 
Ett kraftfullt serverkort baserat på Intels 82580-control med stöd för flerkärniga processorer och servervirtualisering på PCI Express Gen2.0 gränssnitt. Fyra oberoende portar med kapacitet för full duplex 2Gbps per port vidgar de flaskhalsar som finns i belastade lagrings- och servermiljöer.
3 830 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 20100231
1xSFP+ PCI-E
3 810 SEK exkl. moms
Best.nr 20100304
Dual 10Gt SFP+ PCI Express
5 780 SEK exkl. moms
Best.nr 134-1006
PCI 10/100 Mbps:RJ45
121 SEK exkl. moms
Best.nr 121-0432
10/100 Ethernet PCI nätverkskort för PC
71,20 SEK exkl. moms
Best.nr 20100137
Quad gigabit SFP PCI Express
3 640 SEK exkl. moms