Meny

100% 3D/interferometertestat, din garanti för stabil hög kvalité!

Vid interferometertestning så kasseras så mycket som upp till 30% av färdigt fiberkablage för att de inte håller måttet. Med den stora felmarginalen så bör man verkligen fråga sig hur stort värdet är att köpa fiber som inte testats manuellt?

För att riktigt uppskatta det interferometertest (3D-test) som varje enskild kabel genomgår, måste man först förstå hur utomordentligt viktigt det är att fiberändarna möts i kärnans absoluta centrum. En förutsättning för detta är att både glasytan och ferrulens topp är slipad med mycket hög precision. Interferometertestet ger en tredimensionell bild av ytan och dess mätvärden säkerställer att alla kontakter vi levererar uppfyller högt ställda krav på precision. 

 

Det är 3D-testen som gör skillnad, inte tillverkningen

Vår tillverkning är förmodligen inte mycket bättre än andra kvalitetsleverantörers, det är den gedigna testen som gör att du som kund slipper uppleva de kvalitetsvariationer som annars skulle uppstå. Produktionen är ett hantverk och det är klart att det kan förekomma oönskade variationer. Det viktiga är att vi fångar upp detta redan i produktionen. 

Lägst pris är inte alltid billigast

Ett 3D-testat kablage kostar självfallet lite mer, men vad kostar inte en felsökning eller driftavbrott till följd av dålig eller ojämn kvalité?

Vi är specialister på fiberkablage!

Med vårt breda fiberkablage sortiment tillsammans med vår erfarenhet och kunskap garanterar vi en trygg och kostnadseffektiv installation. 100% 3D/interferometertestat, din garanti för stabil hög kvalité!

Kundanpassad tillverkning efter dina önskemål, stora volymer och projektlösningar. Alla längder, alla färger, alla typer. Armerad, vattentät, Breakout (mångfiberkabel), fibervagnar, 3D/Interferometer-testat och LSZH (Low Smoke Zero Halogen.

Produkter (72)

Aktiva filter Återställ

Produkter
72

Modell fiberkabel

Visa fler

MM/SM

Visa fler

Duplex/Simplex

Visa fler

Längd (m) fiberkabel

Best.nr 117-1800
Anslutningskablage vit för villa. Anslutningskabeln utgörs av en fiber ( Simplex). G657 för mindre böjradie. LSZH Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice.
37,37 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 117-0090
Den överlägset bästa metoden för att ansluta fiberkontakter i fält är att svetsa fibersvansar eller s k "pigtails". Själva kontakten är fabriksmonterad under mycket kontrollerade förhållanden, vilket ger bästa möjliga kvalitet.
27,43 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 117-1327
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. OM3 krävs för att nå maxlängden 300 meter på 10 Gbit och är även anpassad för 40G och 100G. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice.
43,31 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 117-1600
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. OM4 fiber krävs för att nå maxlängden 550m för 10 Gbit Ethernet och är också anpassad för 40G och 100G. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice.
44,50 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 117-1980
Singlemode fiber har en liten central kärna som gör att endast en ljusmode i taget kan rymmas i kärnan. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
16,31 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 117-0490
Singlemode fiber har en liten central kärna som gör att endast en ljusmode i taget kan rymmas i kärnan. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
37,85 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 117-0071
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. Multimode 62,5/125 OM1 används på korta avstånd, på 10 Gbit är maxlängden 33 meter. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
84,24 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
173 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 117-0407
Singlemode fiber har en liten central kärna som gör att endast en ljusmode i taget kan rymmas i kärnan. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
31,86 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 117-1850
Anslutningskablage vit för villa. Anslutningskabeln utgörs av en fiber ( Simplex). G657 för mindre böjradie. LSZH Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
38,77 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 117-2075
En tåligare variant till vanlig fiber patchkabel. Kablagets armering består av en flexibel tub i rostfritt stål som är omgärdat av ett rostfritt nät i stål. Till skillnad från vanlig fiber patchkabel så tål armerad fiber patchkabel att utsättas för mer yttre påverkan, men bibehåller ändå sin smidighet och ytterdiameter på 3,0mm.
135 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 190-2916
145m, Singlemode simplex 9/125, outdoor cable
2 262,60 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 117-1500
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. OM4 fiber krävs för att nå maxlängden 550m för 10 Gbit Ethernet och är också anpassad för 40G och 100G. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice.
44,50 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 117-2185
En tåligare variant till vanlig fiber patch kabel. Kablagets armering består av en flexibel tub i rostfritt stål som är omgärdat av ett rostfritt nät i stål. Till skillnad från vanlig fiber patch kabel så tål armerad fiber patch kabel att utsättas för mer yttre påverkan, men bibehåller ändå sin smidighet och ytter diameter på 3.0mm.
174,96 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 117-0406
Singlemode fiber har en liten central kärna som gör att endast en ljusmode i taget kan rymmas i kärnan. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
35,96 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 117-0626
Singlemode fiber har en liten central kärna som gör att endast en ljusmode i taget kan rymmas i kärnan. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice.
35,48 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 117-1700
Färdigterminerad armerad utomhus kabel LC-LC med dragögla för extra tålighet. Ett bra val när du behöver en starkare fiberkabel för tuffare installationer så som att kabeln ska dras genom väggar, under golv eller ska ligga fritt inomhus eller utomhus. Önskad längd går att beställa.
490,86 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 117-2155
En tåligare variant till vanlig fiber patch kabel. Kablagets armering består av en flexibel tub i rostfritt stål som är omgärdat av ett rostfritt nät i stål. Till skillnad från vanlig fiber patch kabel så tål armerad fiber patch kabel att utsättas för mer yttre påverkan, men bibehåller ändå sin smidighet och ytter diameter på 3.0mm.
135 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 117-1880
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. OM3 krävs för att nå maxlängden 300 meter på 10 Gbit och är även anpassad för 40G och 100G. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
21,98 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 117-2315
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. OM4 fiber krävs för att nå maxlängden 550m för 10 Gbit Ethernet och är också anpassad för 40G och 100G. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice.
50,17 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 117-1870
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. Multimode 62,5/125 OM1 används på korta avstånd, på 10 Gbit är maxlängden 33 meter. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
16,90 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter