Meny

Best.nr 117-2060

LC/UPC-LC/APC-Singlemode 9/125 Yd 2,0mm Duplex

I motsats till multimode har en singlemode fiber bara ett spridningsläge, en våglängd av ljus i fiberkärnan. Det betyder att det inte finns någon störning eller överlappning mellan de olika våglängderna för ljuset att stoppas vid din överföring av data över långa avstånd. Läs mer

Varianter

Lagerstatus 2 st
Leveranstid 1-2 dagar
129 SEK exkl. moms
  • Produktbeskrivning

    En singlemode kabel har en liten glas kärna som är mycket mindre än multimode och endast en väg för ljuset eller spridningsläget. Med bara en enda våglängd för ljuset som passerar genom glas kärnan justeras ljuset mot kärncentret istället för att helt enkelt studsa det utanför kärnas kant som på multimode.

    Singelmode fiber är i de flesta fall i färgen gul, vilket gör den enkel att identifiera

    Säkerställ ett robust nätverk redan från start så undviker du dyra manageringskostnader!

    100% 3D/interferometertestat, din garanti för stabil hög kvalité

    I de flesta fall så tillverkas fiberkablage i stora volymer och i tillverkningen så kontrolleras råfibern innan den blir patchkabel, därefter sker ingen manuell kontroll. När sedan kontaktering sker så är det vanligaste tillvägagångsättet att man rengör delarna i fibern utan efterföljande kontroll och kablagen går ut på marknaden.  Vid 3D interfermotertest sker en manuell kontroll av varje fiberkabel där man redan i produktionen kasserar så mycket som upp till 30 % av färdiga fiberkablage för att de inte håller måttet.  Vi tycker att det är helt orimligt varför all vår fiber testas manuellt efter tillverkning.Bygg robust och smart från start, det kommer du att tjäna på i längden.

    Kablagen är halogenfria (LSZH)

    Majoriteten av alla patch-kablage på marknaden har isolering av PVC-plast. Vid brand utvecklar sådan plast den giftiga gasen klor, som i kontakt med vatten bildar frätande saltsyra. Den halogenfria kabeln, LSZH (Low Smoke Zero Halogen), består av ett annat material, polypropylen, som inte ger den farliga gas/syra-kombinationen.

    När särskild hänsyn bör tas för att undvika brandfarliga material blir halogenfria patch-kablar ett naturligt val. Alla våra fiber-patch är halogenfria (LSZH) och hos oss är de inte dyrare än vanliga kablar.

    Kablagen är halogenfria (LSZH)

    Majoriteten av alla patch-kablage på marknaden har isolering av PVC-plast. Vid brand utvecklar sådan plast den giftiga gasen klor, som i kontakt med vatten bildar frätande saltsyra. Den halogenfria kabeln, LSZH (Low Smoke Zero Halogen), består av ett annat material, polypropylen, som inte ger den farliga gas/syra-kombinationen.

    När särskild hänsyn bör tas för att undvika brandfarliga material blir halogenfria patch-kablar ett naturligt val. Alla våra fiber-patch är halogenfria (LSZH) och hos oss är de inte dyrare än vanliga kablar.

  • Lär dig mer

  • Teknisk specifikation

    Length (m) fibercable
    0,5
    Model fibercable
    LC-LC
    MM/SM
    Singlemode
    Duplex/Simplex
    Duplex

Alternativ till denna produkt

 
I motsats till multimode har en singlemode fiber bara ett spridningsläge, en våglängd av ljus i fiberkärnan. Det betyder att det inte finns någon störning eller överlappning mellan de olika våglängderna för ljuset att stoppas vid din överföring av data över långa avstånd.
64,50 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 112-1044
Optisk fibertestare standard, m. LC/MU/FC/SC/ST Adapter
13 230 SEK exkl. moms
Best.nr 112-0225
Komplett rengöringssats för fiber
2 600 SEK exkl. moms
 
Med inspektionsmikroskopet ser du snabbt om det finns smuts kvar på kontakten efter en första rengöringsomgång. Tack vare den speciella ljussättningen från en inbyggd LED-lampa framträder också repor eller andra defekter.
5 190 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter