Meny

  • Så här drar du nätverk utomhus

    Det här med utomhusinstallationer är det många som undrar över. Oftast kommer frågan från hemmafixare som vill förlänga fastighetens internet-förbindelse till garaget eller till en gäststuga på tomten. Förfarandet skiljer sig inte så mycket från hur man drar nätverk inomhus, men det finns några överväganden som kan vara värda att göra innan man sätter igång.
  • Hur långt är ett snöre?

    Hur mäter du längden på din kabel när det inte är uppenbart? Här är några tips på tillvägagångssätt som är bra när du t ex ska välja ethernetförlängare.
  • Spräng 100m-vallen för Ethernet på kopparkabel

    Nu kan man köra Ethernet i 150Mbps på bara två koppartrådar och över långa avstånd. Många tror att DSL-tekniken är långsam och omodern, bara för att man sedan länge bytt ADSL-modemen mot fiber i hemmen, men inget kan vara mer felaktigt. Här visar vi på massor av fördelar och vad du kan åstadkomma med ditt enkla och prisvärda kopparnät
  • LTE 4G på 450MHz

    Kör LTE 4G på 450MHz över Net1.
  • 40G QSFP+ över passiv mux

    40G QSFP+ över passiv multiplexer, mux/demux, är fullt möjligt.
  • Bidi på multimode

    WDM (Wave Division Multiplexer), BiDi (Bi-Directional) eller multiplexing har du kanske hört talas om, men oftast eller kanske enbart i samband med fiber av typen singlemode. Nu vill vi öppna ögonen för den möjligheten också på multimode. Med hjälp av en speciell SFP-modul kan du alltså dubbla antalet fiberförbindelsen utan att behöva röra befintlig kabel eller göra intrång på befintlig trafik
  • BX-U och BX-D

    BX-U= Uplink WDM 1310TX/1550RX BX-D= Downlink WDM, 1550TX/1310RX
  • Smaka på mjölken innan du häller ut den!

    I de flesta situationer i livet värderas rutin och beprövad erfarenhet högt, men när det gäller IT-produkter och infrastruktur så verkar man inte fundera en extra gång innan man kastar ut ett gammal stabilt system eller produkt och ersätter det med något nytt och oprövat. I de flesta andra branscher, en närmast ansvarslös handling, både ekonomiskt och ur driftsäkerhetshänseende.