Meny

Best.nr 125-0627

HDMI upp till 300m via 2x duplex multimode-fiber

Professionell 3D-kompatibel HDMI-förlängare i miniformat för fyra multimode-fiber upp till 300 m. Förlängaren använder sig av flera fibrer vilket innebär att alla färger, klocksignaler och extrasignaler får sin egen fiber och kan därmed överföras helt transparent och okomprimerat. Läs mer

Lagerstatus 0 st
Leveranstid 2-10 dagar
4 870 SEK exkl. moms
  • Teknisk specifikation

    Model AV
    Active module fiber
    Interface
    HDMI
    Resolution
    Full HD (1080p)
  • Dokument

  • Produktbeskrivning

    Professionell 3D-kompatibel HDMI-förlängare i miniformat för 50/125 OM2/OM3/OM4 multimode-fiber upp till 300 m. Förlängaren använder sig av flera fibrer vilket innebär att alla färger, klocksignaler och extrasignaler får sin egen fiber och kan därmed överföras helt transparent och okomprimerat.

    Transparent överföring av HDCP, CEC och EDID

    High Definition Content Protection (HDCP) är ett sätt för branschens seriösa tillverkare att förhindra otillåten inspelningsutrustning och kopiering/spridning av kopieringsskyddat material. Detta sker genom att krypteringsnycklar utväxlas mellan exempelvis en Blueray-spelare och en HDTV och för att detta skall fungera även med en förlängare inkopplad krävs att dessa nycklar förmedlas korrekt mellan enheterna. CEC (Consumer Electronics Control) är en seriell bidirektionell kanal i HDMI-kontakten som ger en utrustning möjlighet att kontrollera en annan, exempelvis mellan DVD:n och TV:n. EDID (Extended Display Identification Data) är ett sätt för skärmen att berätta för bildkällan om sin prestanda så att optimal bild erhålles. Förlängaren förmedlar all denna extrainformation helt transparent och "osynlig" för bildkällan och mottagaren.

    • 300 m förlängning på två duplex multimode-fiber med LC-kontakt
    • Okomprimerad HDTV 1080p och WUXGA 1920x1200
    • HDMI1.3, 36-bitars färgdjup
    • Transparent överföring av HDCP 1.2, CEC och EDID
    • Liten och lättmonterad, endast: 46x67x14.4mm
    • Strömförsörjas med två 5V adaptorer eller två USB sladdar
    • Arbetsteperatur 0 ~ 50℃ testad -10 ~ 60℃

Alternativ till denna produkt

 
Multimode 50/125 OM2 används på korta avstånd och har en bandbredd på 500 MHz.km/850 nm- 850 MHz.km/1300 nm. Vid 10 Gb är maxlängden 82 meter på 50/125 OM2. Multimode OM2 stödjer inte 40 Gb och 100 Gb, där krävs OM3 eller OM4. Kvalitet in i minsta detalj. Allt verifierat med individuella mätprotokoll över dämpning och reflektion, som medföljer varje kabel.
117 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter