Meny

40G QSFP+ över passiv mux

40G QSFP+ över passiv multiplexer, mux/demux, är fullt möjligt.

Det enda som krävs är att du använder en QSFP+ med LC-kontakt som kör fyra våglängder á 10Gbps per våglängd. Det normala är att dessa är 1270nm till 1330nm (fyra våglängder) och har en LC-kontakt. 

För att köra detta över en passiv mux behöver din mux en Wideband-port som klarar av samtliga våglängder. Den vi har tagit fram för behovet klarar av våglängderna 1260nm till 1400nm. Utöver detta har den ytterligare tio kanaler på våglängderna 1430nm upp till 1610nm.

Relaterade komponenter

Best nr. 33-1000
Mux/demuxen levereras som standard med 4, 8, eller 16 kanaler. 4- och 8-kanalers finns i version med expansionsport och utan. Expansionsporten gör att du kan addera fler kanaler vid ett senare skede utan att behöva ta hela kostnaden för outnyttjade kanaler direkt. Den enhet du köper för expansion får dock inte ha samma våglängder som den första enheten. Wideband porten är precis som det låter en bred port där du kan få in ett bredare spektra. Till den kan du förslagsvis använda dig av en vanlig SFP som skjuter en bredare signal.
7 030 SEK
Finns i flera varianter