Meny

Best.nr 133-1500

SFP till SFP - Konverterar mellan våglängder och typ

Nu kan du konvertera till den våglängd, fibertyp eller datatyp du vill så länge SFP:erna har samma hastighet. Den saknar alltså 3R-funktionaliteten som gör det möjligt att blanda olika hastigheter, men är i gengäld betydligt billigare än andra alternativ. Läs mer

Varianter

Lagerstatus 20 st
Leveranstid 1-2 dagar
1 050 SEK exkl. moms
  • Produktbeskrivning

    Nu kan du konvertera till den våglängd, fibertyp eller datatyp du vill så länge SFP:erna har samma hastighet. Den saknar alltså 3R-funktionaliteten som gör det möjligt att blanda olika hastigheter, men är i gengäld betydligt billigare än andra alternativ. 

    Upp till 2.5 Gbps multirate med 33-1500

    Så länge bägge SFP:er är av samma hastighet kan du konvertera mellan multimode/multimode, singlemode/multimode, singlemode/singlemode, multimode/koppar och singlemode/koppar, från 155 Mbps (Fast Ethernet, STM1, OC-3), 622 Mbps (OC12, STM4), 1.25 Gbps (Gigabit Ethernet), 2.125 Gbps (Fiber Channel) och ända till 2.5 Gbps (OC58, STM16).

    OBS eftersom enheten har Link Fault Pass Through så måste man ha aktiv länk på bägge sidor for att man skall få länkindikering i ansluten switch. 

    Behöver du inte kompatibilitet till 2,5Gbs, utan endast upp till 1,25Gbps så fungerar artikel 33-1501 alldeles utmärkt.

    Komplettera med det SFP:er du behöver, se rubrik "SFP/GBIC/XFP/CWDM"

  • Tillbehör

  • Lär dig mer

  • Teknisk specifikation

    Interface
    SFP
    Power input
    5V DC
    Rate
    Multirate
  • Dokument

Alternativ till denna produkt

Best.nr 133-1630
För 14 st mediakonverterare med 2x 230V AC
1 900 SEK exkl. moms
 
Behöver du två portar ut från din tilltänkta omvandlare så har vi här produkten för dig. Exemplarisk att använda mellan koppar och fiber och när du vill slippa sätta ytterligare aktiv utrustning för att åstadkomma två RJ45-portar precis bakom. Snabbt och enkelt förgrenar du din fiber vidare i två riktningar vid den kopparbaserade delen av nätverket.
381 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
En ren och avskalad switch som är kompakt och maximalt flexibel, men utan fördyrande övervakning eller svårbegripliga inställningar. Dessutom helt ljudlös vilket gör den lättplacerad ute i kontorsmiljön.
1 510 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 133-0032
10/100/1000TX till 100/1000FX SFP
1 240 SEK exkl. moms
Best.nr 133-6081
4x10/100/1000TX, 1x Gigabit SFP
838 SEK exkl. moms
 
1000Base-SX gäller endast för multimode-fiber och avstånden beror på vilken fibertyp som används. 220m med 62,5/125 (OM1), 550m med standard 50/125 (OM2) men ända upp till och över 1km med laseroptimerad OM3 eller OM4. Dessa SFP har DDMI, alltså diagnostik-funktion.
179 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
En SFP (small form-factor pluggable optical transceiver) Gigabit LX som ger Gigabit-hastighet upp till 20km på singlemode-fiber.
288 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter