Meny

Best.nr 33-1500

SFP till SFP - Konverterar mellan våglängder och typ

Nu kan du konvertera till den våglängd, fibertyp eller datatyp du vill så länge SFP:erna har samma hastighet. Den saknar alltså 3R-funktionaliteten som gör det möjligt att blanda olika hastigheter, men är i gengäld betydligt billigare än andra alternativ. Läs mer

Varianter

Lagerstatus 24 st
Leveranstid 1-2 dagar
1 020 SEK exkl. moms
  • Tillbehör

    760 SEK exkl. moms
    Finns i flera varianter
    193 SEK exkl. moms
    Finns i flera varianter
    171 SEK exkl. moms
    Finns i flera varianter
    150 SEK exkl. moms
    Finns i flera varianter
    350 SEK exkl. moms
    Finns i flera varianter
  • Teknisk specifikation

    Rate
    Multirate
    Interface
    SFP
    Interface
    SFP
    Power input
    5V DC
  • Produktbeskrivning

    Nu kan du konvertera till den våglängd, fibertyp eller datatyp du vill så länge SFP:erna har samma hastighet. Den saknar alltså 3R-funktionaliteten som gör det möjligt att blanda olika hastigheter, men är i gengäld betydligt billigare än andra alternativ. 

    Upp till 2.5 Gbps multirate med 33-1500

    Så länge bägge SFP:er är av samma hastighet kan du konvertera mellan multimode/multimode, singlemode/multimode, singlemode/singlemode, multimode/koppar och singlemode/koppar, från 155 Mbps (Fast Ethernet, STM1, OC-3), 622 Mbps (OC12, STM4), 1.25 Gbps (Gigabit Ethernet), 2.125 Gbps (Fiber Channel) och ända till 2.5 Gbps (OC58, STM16).

    OBS eftersom enheten har Link Fault Pass Through så måste man ha aktiv länk på bägge sidor for att man skall få länkindikering i ansluten switch. 

    Behöver du inte kompatibilitet till 2,5Gbs, utan endast upp till 1,25Gbps så fungerar artikel 33-1501 alldeles utmärkt.

    Vid 2,5Gbps kan fiberoptisk 3R-generator behövas för bästa och absolut lägsta felfrekvens och då rekomenderar vi 33-1272 som har den funktionen.

    Komplettera med det SFP:er du behöver, se rubrik "SFP/GBIC/XFP/CWDM"

Alternativ till denna produkt

Best.nr 33-1272
Multikonverteraren ger din utrustning rätt förutsättningar oavsett vad du utgår från och vad du vill åstadkomma i din transmission. Våglängder och fibertyp är nu inget problem. Plugga bara i de SFP/SFP+ som du behöver så sköter multikonverteraren resten.
2 750 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 33-0276
En ren och avskalad switch som är kompakt och maximalt flexibel, men utan fördyrande övervakning eller svårbegripliga inställningar. Dessutom helt ljudlös vilket gör den lättplacerad ute i kontorsmiljön.
1 490 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 33-0032
Denna smidiga konverterare ger dig förutom Etherwans sedvanligt goda kvalitet också en mångsidighet i tillämpningen. Båda modellerna är SFP-baserade samt har en RJ45-port. Men sedan så skiljer sig varianterna åt på ett par viktiga punkter.
1 310 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 33-0029
Denna smidiga konverterare ger dig förutom Etherwans sedvanligt goda kvalitet också en mångsidighet i tillämpningen. Båda modellerna är SFP-baserade samt har en RJ45-port. Men sedan så skiljer sig varianterna åt på ett par viktiga punkter.
1 280 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 33-1196
OAM 802.3ah i mediakonverteraren ger dig möjlighet att övervaka fjärrändens status, på ett bandbreddseffektivt sätt utan krävande protokoll som SNMP. Dual Speed på fibersidan automatiserar migrering till Gigabit. Även SNMP och Web. Observera att konvertern går nu att få med SFP-port, vilket ger dig ännu en dimension i flexibilitet och tillämpning!
1 760 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 33-6081
Från EtherWan får vi alltid utomordentlig kvalitet och trots sin enkelhet så är EX16900-serien inget undantag. Det smidiga desktop-utförandet gör att du kan både sätta den på hyllan eller väggen. Switchen passar dig som inte har några speciella manageringskrav, men som vill kunna förlita dig på en driftsäker och problemfri fördelare av ditt nätverks anslutningar.
1 070 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 33-6083
Från EtherWan får vi alltid utomordentlig kvalitet och trots sin enkelhet så är EX16900-serien inget undantag. Det smidiga desktop-utförandet gör att du kan både sätta den på hyllan eller väggen. Switchen passar dig som inte har några speciella manageringskrav, men som vill kunna förlita dig på en driftsäker och problemfri fördelare av ditt nätverks anslutningar.
1 220 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter