Meny

Best.nr 20101087

Mediakonverterare med/utan PoE samt 100/1000-FX för SFP

Nu presenterar vi Direktroniks egna fiberkonverterare med full flexibilitet! Konvertern har sedvanlig auto-sense 10/100/1000TX på kopparanslutningen (RJ45) men klarar också både 100/1000Base-FX över fiberanslutningen. Du slipper nu tänka på att byta enheten vid en migrering till Gigabit. Eller om du exempelvis har fler fiberlänkar med olika hastighet eller fibertyp, så slipper du även hålla reda på flera olika modeller av konverterare i ditt nät och kan lugnt använda dig av en enda modell för ändamålet. Plugga i den SFP-som passar ditt nät! Enheten finns med tillval Power over Ethernet som gör att du även kan välja att strömförsörja din efterföljande utrustning genom konvertern via PoE IEEE 802.3af/at. Enheten klarar 16K jumboframes och passar då även dig som jobbar med 4K videoströmmar. Läs mer

Varianter

Lagerstatus 80 st
Leveranstid 1-2 dagar
677 SEK exkl. moms
  • Produktbeskrivning

    Nu presenterar vi Direktroniks egna fiberkonverterare med full flexibilitet! Konvertern har sedvanlig auto-sense 10/100/1000TX på kopparanslutningen (RJ45) men klarar också både 100/1000Base-FX över fiberanslutningen. Du slipper nu tänka på att byta enheten vid en migrering till Gigabit. Eller om du exempelvis har fler fiberlänkar med olika hastighet eller fibertyp, så slipper du även hålla reda på flera olika modeller av konverterare i ditt nät och kan lugnt använda dig av en enda modell för ändamålet. Plugga i den SFP-som passar ditt nät!

    Enheten finns med tillval Power over Ethernet som gör att du även kan välja att strömförsörja din efterföljande utrustning genom konvertern via PoE IEEE 802.3af/at. Enheten klarar 16K jumboframes och passar då även dig som jobbar med 4K videoströmmar.

    Utökad funktionalitet

    Konvertern klarar 16K jumboframe, perfekt för dig som jobbar med bilddistribution och ett måste vid tex 4K distribution över Ethernet. Vidare har vi också utökat produktserien med PoE-alternativ enligt IEEE 802.3af/at (PSE). Det gör att du nu kan strömförsörja den bakomliggande utrustningen. Notera att modellerna för af och at, ligger separat som två varianter, helt enkelt för att de kräver två olika nätadaptrar.

    Dual speed funktionalitet på fibersidan

    Fiberanslutningen består av en SFP-slot vilket gör att du väljer själv vilken typ av SFP du skall använda för att passa ditt nät. Med funktionen att du har 100/1000FX så kan du givetvis använda både 100Base och 1000Base SFP moduler. Enheten känner av vad för SFP som sätts i. Genom DIP-switchen kan du låsa konvertern i 100Base eller 1000Base-läge för fibersidan.

    LFP Link fault pass through bevakar din länks funktionalitet

    Med LFP-funktionen på ges du möjlighet till en konstant övervakning av länkens tillstånd. Går länken ned och datatrafiken stannar upp, så inaktiveras fiberporten och lasern står inte längre och lyser i onödan. Likaså stängs kopparsidan ner.

    FLC (Flow control) När olika hastigheter på fibersidan möts

    Funktion styr upp eventuell problematik när olika hastigheter möts. Med funktionen på, ser enheten till att inga stora paket (över 65500 bytes) skickas vidare och kan kommunicera på rätt sätt utan paketförluster. Normalt styr och sätter du denna funktion från din nätverksswitch, men se denna funktion som en extra trygghet. Vill du inte nyttja denna funktion och har koll på paketens storlek åt båda håll så låter du bara dip-switchen stå i offläge.

    Denna konverterare är ett alternativ för dig som tidigare handlat vår 133-4755 eller vår Fiber2Home-enhet.

  • Teknisk specifikation

    Interface
    SFP
    Power input
    5V DC
    Rate
    Multirate
  • Dokument

Alternativ till denna produkt

Best.nr 133-1630
För 14 st mediakonverterare med 2x 230V AC
1 880 SEK exkl. moms
 
Med ständigt aktuella och behövda fiberkonvertaren så ger vi er här tillgång till en gedigen konverterare med SC-kontakt för dina Gigabit-anslutningar på fibersidan. För dig som hellre använder fast SC optik/port, istället för SFP-baserad.
624 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Behöver du två portar ut från din tilltänkta omvandlare så har vi här produkten för dig. Exemplarisk att använda mellan koppar och fiber och när du vill slippa sätta ytterligare aktiv utrustning för att åstadkomma två RJ45-portar precis bakom. Snabbt och enkelt förgrenar du din fiber vidare i två riktningar vid den kopparbaserade delen av nätverket.
378 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Nu kan du konvertera till den våglängd, fibertyp eller datatyp du vill så länge SFP:erna har samma hastighet. Den saknar alltså 3R-funktionaliteten som gör det möjligt att blanda olika hastigheter, men är i gengäld betydligt billigare än andra alternativ.
1 040 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 133-2236
1310/1550nm, SC, 100Base-X
260 SEK exkl. moms
 
En SFP (small form-factor pluggable optical transceiver) Gigabit LX som ger Gigabit-hastighet upp till 20km på singlemode-fiber.
285 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
1000Base-SX gäller endast för multimode-fiber och avstånden beror på vilken fibertyp som används. 220m med 62,5/125 (OM1), 550m med standard 50/125 (OM2) men ända upp till och över 1km med laseroptimerad OM3 eller OM4. Dessa SFP har DDMI, alltså diagnostik-funktion.
177 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
SFP:er för upp 155Mbps används främst inom synkron dataöverföring under standards för SDH STM-1 (Sonet OC-3) men passar även för asynkron ATM och 100Mbps Ethernet enl 100Base-FX.
171 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
SFP:er för upp 155Mbps används främst inom synkron dataöverföring under standards för SDH STM-1 (Sonet OC-3) men passar även för asynkron ATM och 100Mbps Ethernet enl 100Base-FX. Hör av dig till oss
192 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 104-4350
2 uttag för SC simplex eller LC duplex adapter
70,10 SEK exkl. moms