Meny

Best.nr 33-4750

Mediakonverterare, Gigabit med PoE och SFP

Mediakonverterare med Poe är användbart när du vill omvandla signalen mellan fiber och koppar samtidgt som du har ett behov att strömförsörja bakomliggande utrusting via kopparkabeln. Läs mer

Varianter

Lagerstatus 1 st
Leveranstid 1-2 dagar
1 730 SEK

    Dokument

  • Produktbeskrivning

    Mediakonverterare med Poe är användbart när du vill omvandla signalen mellan fiber och koppar samtidgt som du har ett behov att strömförsörja bakomliggande utrustning via kopparkabeln.

    Vanlig ändutrustning som kan behöva strömförsörjas är trådlösa accesspunkter och kameror för att nämna någr vanligt förekommande appliktioner för PoE. Kompatibel enligt IEEE802.3at/af standarden för PSE (Power sourcing Equipment) som ger ström åt ändutrustning eller sk PD-enheter (Powered device). Omvandlaren känner även igen anslutande PD-enheter och har möjlighet till vissa övervakningsfunktioner.

    Moteringsbyglarna på sidan gör det väldigt enkelt att montera fast enheten mot den yta som finns tillgänglig.

    Vi har valt att ta upp enheten med SFP-port som ger dig en smidig och allsidig lösning. Välj sedan SFP-modul som passar din fibertyp!

Alternativ till denna produkt

Best.nr 33-4123
En SFP (small form-factor pluggable optical transceiver) Gigabit LX som ger Gigabit-hastighet upp till 20km på singlemode-fiber.
320 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4129
33-4129 - 850nm, 550m
275 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4129
33-4129 - 850nm, 550m
275 SEK
Finns i flera varianter