Meny

Best.nr 133-0565

Härdad mediakonverterare (-40/+75), för DIN-montage och SFP

Trots att tillverkaren EtherWAN lyckats ta fram en ännu mindre och mer utrymmesbesparande kapsling än föregångaren så görs inga avkall på den ruggade kapacitet (-40/+75) som är så omtyckt för denna typ av konverterare. Tillsammans med de nya och uppdaterade komponenterna innanför skalet så hamnar du gott och väl i trygga händer. Läs mer

Lagerstatus 1 st
Leveranstid 1-2 dagar
2 630 SEK exkl. moms
  • Produktbeskrivning

    Trots att tillverkaren EtherWAN lyckats ta fram en ännu mindre och mer utrymmesbesparande kapsling än föregångaren så görs inga avkall på den ruggade kapacitet (-40/+75) som är så omtyckt för denna typ av konverterare. Tillsammans med de nya och uppdaterade komponenterna innanför skalet så hamnar du gott och väl i trygga händer.

    Med en ännu tydligare disponerad DIP-switch med av/på för både LFPT, larm för båda portarna gör du kvickt de val du önskar. EL8000 hanterar även stora paket (Jumbo frames) upp till 10K bytes för att säkerställa överföringskvaliteten på länken.

    Observera att enheten är enbart för Gigabit-länkar och har inte autosensfunktionen på koppar-interfacet (RJ45).

    DIP-switchens larmfunktioner och LFPT

    Med LFPT-funktionen på ges du möjlighet till en konstant övervakning av länkens tillstånd. Går länken ned och datatrafiken stannar upp, så avaktiveras fiberporten och lasern står inte längre och lyser i onödan. Likaså stängs kopparsidan ner. Dessutom som extra säkerhet ges möjlighet till att sätta larm på båda portarna vid händelse av bortfall.

    Med möjligheten till att ansluta två olika strömkällor skapar du extra trygghet i form av redundans för de allra mest kritiska applikationerna.

    Denna mediakonverter klarar Jumbo Frames 9k

    Glöm ej att införskaffar du dig denna konverterare så är alltid rekomendationen att du väljer en industriell SFP med en högre temperaturkapacitet. Dessa har vi naturligtvis och en del av dem ligger som rekomenderade produkter här bredvid.

    Enheten kan även köpas med fast fiberport som en av produktbilderna visar. Hör av er om så önskas! 

     

  • Tillbehör

    Best.nr 133-0801
    Nätaggregat DIN-montage, 24VDC, 60W, skruvplint
    683 SEK exkl. moms
    Best.nr 133-0802
    Nätaggregat DIN-montage, 24VDC, 75W, skruvplint
    1 160 SEK exkl. moms
    Best.nr 133-0804
    Nätaggregat Stand alone, 12VDC, 36W, DC-jack
    703 SEK exkl. moms
    Best.nr 133-0805
    Nätaggregat Stand alone, 12VDC, 36W, skruvplint öppen ände
    703 SEK exkl. moms
  • Dokument

Alternativ till denna produkt

Best.nr 20101870
1x 10/100/1000TX till 100/1000SFP, PoE 30W
1 280 SEK exkl. moms
Best.nr 20101871
1x 10/100/1000TX till 100/1000SFP, PoE 60W
1 380 SEK exkl. moms
Best.nr 20101872
2x10/100/1000TX till 100/1000SFP, PoE 30W
1 490 SEK exkl. moms
Best.nr 20101873
2x 10/100/1000TX till 100/1000SFP, PoE 60W
1 690 SEK exkl. moms
 
Temperaturtålig SFP för Gigabit-hastighet över multimode-kablage.
432 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Temperaturtålig Gigabit SFP som stödjer 1000Base-LX för avstånd upp till 20km. Denna kan du använda för industriella applikationer med temperatur från -40 upp till 85 grader.
543 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 133-2356
1310nm, DDMI, -40/+85°C
587 SEK exkl. moms