Meny

Best.nr 117-1850

Villa patch SC till LC Singlemode 9/12 Simplex Yd 4,0mm

Anslutningskablage vit för villa. Anslutningskabeln utgörs av en fiber ( Simplex). G657 för mindre böjradie. LSZH Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice Läs mer

Varianter

Lagerstatus 106 st
Leveranstid 1-2 dagar
73,40 SEK exkl. moms
  • Tillbehör

    208 SEK exkl. moms
    Finns i flera varianter
  • Lär dig mer

  • Teknisk specifikation

    Length (m) fibercable
    0,5
    Model fibercable
    SC-LC
    MM/SM
    Singlemode
    Duplex/Simplex
    Simplex
  • Produktbeskrivning

    Anslutningskablage vit för villa. Används för installation mellan fiberuttag och aktiv utrustning som tex mediakonverter inom acessnät med en fiber anslutning. I våra hem vill vi ha en robust och okänslig kabel. Vi vill kunna spika den snyggt längs väggarna och linda samman eventuellt överbliven kabel. För detta ändamål används G657 i vår Villa patch som har en böjradie ner till 10mm radie.

    Säkerställ ett robust nätverk redan från start så undviker du dyra manageringskostnader!

    100% 3D/interferometertestat, din garanti för stabil hög kvalité

    I de flesta fall så tillverkas fiberkablage i stora volymer och i tillverkningen så kontrolleras råfibern innan den blir patchkabel, därefter sker ingen manuell kontroll. När sedan kontaktering sker så är det vanligaste tillvägagångsättet att man rengör delarna i fibern utan efterföljande kontroll och kablagen går ut på marknaden.  Vid 3D interfermotertest sker en manuell kontroll av varje fiberkabel där man redan i produktionen kasserar så mycket som upp till 30 % av färdiga fiberkablage för att de inte håller måttet.  Vi tycker att det är helt orimligt varför all vår fiber testas manuellt efter tillverkning. Bygg robust och smart från start, det kommer du att tjäna på i längden.

     

    Kablagen är halogenfria (LSZH)

    Majoriteten av alla patch-kablage på marknaden har isolering av PVC-plast. Vid brand utvecklar sådan plast den giftiga gasen klor, som i kontakt med vatten bildar frätande saltsyra. Den halogenfria kabeln, LSZH (Low Smoke Zero Halogen), består av ett annat material, polypropylen, som inte ger den farliga gas/syra-kombinationen.

    När särskild hänsyn bör tas för att undvika brandfarliga material blir halogenfria patch-kablar ett naturligt val. Alla våra fiber-patch är halogenfria (LSZH) och hos oss är de inte dyrare än vanliga kablar.

Alternativ till denna produkt

 
Anslutningskablage vit för villa. Anslutningskabeln utgörs av en fiber ( Simplex). G657 för mindre böjradie. LSZH Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice.
70,70 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Anslutningskablage vit för villa. Anslutningskabeln utgörs av en fiber ( Simplex). G657 för mindre böjradie. LSZH
85,10 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Anslutningskablage vit för villa. Anslutningskabeln utgörs av en fiber ( Simplex). G657 för mindre böjradie. . Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice.
89,10 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Anslutningskablage vit för villa. Anslutningskabeln utgörs av en fiber ( Simplex). G657 för mindre böjradie. LSZH
93,50 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter