Meny

Best.nr 33-0004

Mediakonverterare

EtherWAN´s serie innehåller ett heltäckande sortiment av mediakonverterare för att konvertera från 10, 100 eller 1000 Mbps koppar till 100 och 1000 Mbps fiber. Med två enheter förlänger du lätt avståndet mellan användare och arbetsgrupper. Läs mer

Varianter

Lagerstatus 34 st
Leveranstid 1-2 dagar
  • Tillbehör

    5 160 SEK
    Finns i flera varianter
    2 640 SEK
    Finns i flera varianter
  • Dokument

  • Produktbeskrivning

    EtherWan´s serie innehåller ett heltäckande sortiment av mediakonverterare för att konvertera från 10, 100 eller 1000 Mbps koppar till 100 och 1000 Mbps fiber. Med två enheter förlänger du lätt avståndet mellan användare och arbetsgrupper. Tack vare switchtekniken riskerar du inte att få problem med för många hub/repeater-steg, vilket du får med en traditionell mediakonverterare redan efter två steg.

    Konvertering med en enda fiber (WDM)

    Med hjälp av WDM-konverterare (Wave Length Division Multiplexing) utnyttjar du fibernätet dubbelt så effektivt. Det som tidigare krävde två fibertåtar kan nu göras på en enda. Detta blir möjligt genom att sända (TX) och ta emot (RX) på två olika våglängder. Observera att det krävs att man använder olika mediakonverterare i de bägge ändarna. Våglängderna på TX och RX måste passa mot varandra.

    Alla passar vårt chassi 33-0160 för 19"-montage

    Se chassi som passar alla EtherWAN´s mediakonverterare som har de rundade kanterna.

    • Switchade med automatisk hastighetsavkänning 10/100 Mbps
    • DIP-switch funktion som kan låsa konvertern i önskat läge vid behov
    • Fiberportar för 100 och 1000 Mbps i ST, SC, MT-RJ och VF45-utförande (Se separat enhet vid önskemål om att använda SFP)
    • Både singel- och multimode
    • Back pressure flödeskontroll enl 802.3x
    • Lagrar 4096 MAC-adresser
    • Lysdioder visar portstatus och nyttjandegrad
    • Kompakt bordsmodell
    • Även för rackmontage
    • Nyckelhål för montering på vägg

    48V matning

    För telekom applikationer kan vi även erbjuda specialanpassat aggregat så att mediakonverterarna kan strömmatas med 48V DC.

    Benämningar

    • MM= Multimode
    • SM= Singlemode
    • BX-U= Uplink WDM 1310TX/1550RX
    • BX-D= Downlink WDM, 1550TX/1310RX

Alternativ till denna produkt