Meny

Best.nr 112-1256

NetXpert XG kvalificerar och felsöker 10G på koppar, SFP, WiFi

NetXpert XG kvalificerar kapaciteten i ditt datanät upp till 10Gbps och ger dig kraftfulla verktyg för felsökning. Ett smart och mångsidig instrument för nätverksteknikern som vill klara akut felsökning på fiber eller koppar, kvalificering av kabelnätet och dokumentera resultaten. NetXpert XG erbjuder både SFP/SFP+ och RJ45-anslutning och kan även användas över WiFi. Läs mer

Varianter

Lagerstatus 2 st
Leveranstid 1-2 dagar
33 340 SEK exkl. moms
  • Tillbehör

    1 670 SEK exkl. moms
    Finns i flera varianter
    Best.nr112-1392
    1 320 SEK exkl. moms
    Finns i flera varianter
    Best.nr112-1404
    2 200 SEK exkl. moms
    Finns i flera varianter
  • Lär dig mer

  • Produktbeskrivning

    Med NetXpert XG får du möjlighet att testa det passiva kabelnätet så att kapaciteten kan garanteras efter en ut- eller nybyggnad. Du får också möjlighet till felsökning på aktiva nät genom en rad funktioner som PoE-belastningstester (även 802.3bt upp till 60W), BERT - Bit Error Rate Test, Ping och trace route med flera.

    Uppgradera efter behov

    För att du skall slippa att ta kostnader för hastigheter du ännu inte behöver, kan du uppgradera i tre steg; 1Gbps, 2,5Gbps, 10Gbps. Huvudenheten och alla tester är gemensamma och presenteras på samma sätt, du beställer bara ny licens för att kvalificera nästa hastighetsklass.

    NetXpert XG - Discovery

    Upptäcker enheterna i ditt subnät

    Med auto-discovery for du en bra vy över de enheter du kan nå i ditt subnät. Lätt att välja ut de kandidater du vill sätta ingång tester på. En listvy gör att du ser enhetena med sina MAC/IP-adresser och kan omedelbart välja ut dem för PING-tester (IPver4/6) enskilt eller alla samtidigt.

    Kontinuitetstest avslöjar intermittenta fel

    Flera av testerna kan köras kontinuerliget eller tidstyras. Wire Map som körs non-stop avsöjar glapp i en anslutning. BERT över en hel arbetsdag kan avslöja transmissionsfel eller onormala väntetider i aktiv utrustning som annars inte skulle uppstå under korttidstest. Trafikgeneratorn stödjer egna mönster såväl som RFC-2544 och Y.1564 testmönster.

    NetXpert XG - dual head

    Dubbla huvudenheter för dubbel nytta

    NetXpert XG levereras med en så kallad "Active Remote", men som en extra finess stöds också testkonfunktioner med dubbla huvudenheter. Det möjliggör punkt-till-punkt-tester med SFP/SFP+ och fiber, eftersom det bara är huvudenheten som har uttag för SFP/SFP+. 

    NetXpert XG - reporting

    Testrapporter för utskrift eller export

    Välj att skriva ut direkt från instrumentets USB-port till pdf, exportera CSV via nätverksport eller WiFi till PC eller mellanlagra på USB-minnespinne. Ingen specialmjukvara behövs för utskrifter direkt från instrumentet, men du har tillgång till Xport-mjukvaran för att underlätta dokumentationsarbetet och exportera data till mellan olika system.

    • Testa kontinueligt alla dataledningar på RJ45, söker avbrott, kortslutning, felkoppling och blandade datapar.
    • Ger kabellängd samt längd till fel (OTDR)
    • Testar kvalitet med BERT (Bit Error Rate Test)
    • Ger via standard tests IEEE 802.3an kontroll att överföringen är felfri upp till 10Gb/s
    • Testar signal/brus och fördröjningar mellan datapar (scew delay)
    • Testar RJ45, SFP/SFP+ och trådlöst
    • Testar och lastar PoE 802.3af/at/bt/Type4 15/30/60W
    • WiFi 802.11 b/g/n
    • 7-tums färg pekskärm 1024x600
    • Lång batteritid, 8 timmar vid 10Gb test 24 timmar i väntläge
    • Dubbla USB laddare till huvud och fjärrenhet
    • Stort internt minne för många testprotokoll och projekt
    • Inbyggd tongenerator (730 och 1440Hz) för kabelidentifiering
    • Storlek 245x177x73 huvudenhet 1,2kg
    • Storlek 130x177x55 fjärrenhet 0,6kg
    • Licensuppgradering till 2,5Gbit respektive 10Gbit

    NetXpert XG portar

Alternativ till denna produkt

Best.nr112-1371
WireXpert 500, komplett med väska
83 510 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
WireXpert 500 Fiber är instrumentet för dig som främst behöver testa, certifiera och dokumentera fiber men vill ha möjlighet att komplettera med motsvarande förmåga också för kopparnät när behov uppstår. Instrumentet bygger på den mest mångsidiga testplattformen som finns idag som gör att du kan bygga på med funktionalitet och prestanda i den takt du behöver upp till Cat.8/Klass II och förbi.
124 710 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr112-1145
Effektmätare SFP/MPO
55 120 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter