Varianter
Planet XGS-6350-48X2Q4C är en högpresterande Layer 3-hanterad switch som möter de krav som ställs på nästa generations metronät, datacenter, campus och företagsnät. Den har en högdensitet på 48st 10G SFP +, 2st 40G QSFP + och 4st 40G/100GbE QSFP28 fibergränssnitt som levereras i ett 1RU tålig hölje.
Administratören kan flexibelt välja lämpliga transceivers enligt önskad överföringsavstånd eller önskad överföringshastighet för att effektivt utöka 1G/10G/40G/100G-nätverket. Dessutom med en switchkapacitet på 1,92 Tbps hantera mycket stora mängder data i en säker topologi som länkar till backbone eller högkapacitets servrar där audio, videostreaming och multicast-applikationer används.
Enheten är utrustad med en extraherande 100-240V AC strömförsörjningsenhet, så det är enkelt att ersätta strömmen för användarna. Dessutom så finns det en reservströmsplats på baksidan där den andra AC- eller DC-strömmen kan läggas till för att göra den till en redundant strömförsörjning. Det redundanta strömsystemet är speciellt utformat för att hantera kraven från högteknologiska anläggningar som kräver högsta möjliga strömintegritet.
Layer 3 med omfattande protokoll och applikationer för att underlätta snabb service deployment och hantering för både traditionella L2- och L3-nätverk. Med stöd för avancerade funktioner, inklusive RIP, RIPng, OSPFv2, OSPFv3, BGP, BGP4 + osv, är denna switch idealisk för det traditionella eller helt virtualiserade datacentret.
XGS-6350-48X2Q4C stöder många multicast-funktioner. På Layer 2 har den IPv4 IGMPv1 / v2 / v3 snooping och IPv6 MLD v1 / v2 snooping. Med Multicast VLAN Registration (MVR) kan multicast mottagare / sändarkontroll och olaglig multicast-källdetek
Att bygga ett backbone-nätverk är en viktig del av att skapa en robust och pålitlig infrastruktur för datakommunikation. Ett backbone-nätverk är kärnan i ett större nätverkssystem och är utformat för att transportera stora mängder data mellan olika delar av nätverket, inklusive datacenter, avdelningskontor och externa anslutningar. Här är en förklaring av hur man bygger ett backbone-nätverk och varför det är viktigt.
Effektförbrukning olika 10G länkar
Spara tusentals kilowatt per år i datahallen genom att välja rätt 10G-moduler till dina switchar. Du minskar kylbehovet och belastningen på switchens interna fläktsystem när du bestyckar SFP+ platserna med en väl avvägd kombination av DAC-kablar, AOC-kablar och "vanliga" SFP+ moduler. Kika på vår enkla sammanställning och räkna på din egen datamiljö.