Meny

Best.nr 20100834

Minipack 100/400G Datacenter-switch i minsta möjliga format

Datacenter är under ett ständigt tryck för att leverera tillgänglighet och kapacitet i massiv skala. 400G Ethernet är en nyckelfaktor och en teknisk byggsten för att kunna utveckla infrastrukturen och för att kunna stödja spridningen av mobila och molnbaserade applikationer. Edge-core´s Minipack ger både hög prestanda och densitet, samt låg latens och exceptionell drifteffektivitet i flera former. Läs mer

Lagerstatus 0 st
Leveranstid 2-10 dagar
672 000 SEK exkl. moms
  • Produktbeskrivning

    Datacenter är under ett ständigt tryck för att leverera tillgänglighet och kapacitet i massiv skala. 400G Ethernet är en nyckelfaktor och en teknisk byggsten för att kunna utveckla infrastrukturen och för att kunna stödja spridningen av mobila och molnbaserade applikationer. Edge-core´s Minipack ger både hög prestanda och densitet, samt låg latens och exceptionell drifteffektivitet i flera former.

    Minipack AS8000 är ett modul/kortbaserat system som kan stödja en blandning av 100G- och 400G Ethernet-gränssnitt upp till maximalt 128x100G- eller 32x400G-portar. Frontpanelen har åtta platser för så kallade portgränssnittsmoduler (PIM – Port interface modules). Vi har valt att presentera den fullbestyckade versionen men önskas andra alternativ så kontaktar ni Direktronik.

    Minipack har ett switchkort med ett Broadcom StrataXGS Tomahawk™ III, kapabel line rate 12.8Tbps (Layer2 and Layer3 switching)

    Fysiskt så har chassit en 4U-formfaktor, med nätdelar optimerade för implementering direkt i datacenter och ger både snabbutbytbara redundanta strömförsörjningar och fläktar för att uppfylla höga tillgänglighetskraven.

    Switchen tog Edge-core fram tillsammans med Facebooks Datacenter-fabrik. Ett initiativ som togs då Facebook såg behovet och värdet i att ta tillbaka kontrollen över sina datacenters design och struktur. Med Edge-cores hjälp lyckades man skapa en kraftfull switchlösning i ett hälften så stort format som tidigare och där man även minskat energiåtgången till hälften. Nu finns den tillgänglig för er.

     

     

     

    Mer om facebook-projektet kan läsas här

    Mer om organisationen Open compute project (OCP) kan läsas här

    • Kostnadseffektiv, ”bare metal” för datacenter
    • Stödjer nästa generations leafe/spine struktur med behov av 100/400G redan idag
    • Alla portar på fronten, PSU och fläktar bak
    • Hot swap på både PSU och fläktmoduler
    • Förinstallerad med ONIE (Open Network Install Environment som gör det enklare för dig att välja till ett kompatibelt open source baserat OS/NOS
    • Kompatibel med OS som Open Network Linux, open source OCP reference NOS, SONiC open source network software, Cumulus Linux
    • OCP-certifierad (Open compute project)

  • Tillbehör

    19 940 SEK exkl. moms
    Best.nr 133-4823
    30 150 SEK exkl. moms
  • Lär dig mer

  • Teknisk specifikation

    Interface
    QSFP28/QSFP-DD
    OSI Layer2/Layer3
    Bare metal
    ONIE
    Ja
    Power input
    AC
    Ports
    128
    Rate
    100G/400G
  • Dokument

Alternativ till denna produkt

Best.nr 20108573
QSFP-DD 400G LR4
21 600 SEK exkl. moms
Best.nr 20108572
QSFP-DD Tunable DWDM
137 850 SEK exkl. moms
Best.nr 133-5045
32x100G QSFP28, 2x230 VAC, 6x fläktar port to power
201 010 SEK exkl. moms
 
Högpresterande switchar i top of rack, snyggt och prydligt med dina övriga sammanlänkade switchar och servrar.
135 490 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Edgecore AS7312-54XS switch är en Top-of-Rack (TOR) eller spine switch för högpresterande datacenter. I en kompakt 1U design ger switchen line-rate L2 och L3 genom portarna 48 x 25GbE SFP28 med 6 x 100GbE QSFP28 som har stöd för 48 x 10/25 GbE och 6 x 40/100 GbE anslutningar.
129 600 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
AS5812 är en idealisk top of rack switch som levererar Layer 2 och Layer 3 över 48x 10GbE-portar och 6x40GbE upplänkar. AS5812 har beroende på ditt val av variant både koppar (RJ45) samt fiberinterface (SFP+) att välja på när det gäller 10GbE-portarna. För upplänkarna används QSFP där varje port stödjer 40GbE.
83 650 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. OM4 fiber krävs för att nå maxlängden 550m för 10 Gbit Ethernet och är också anpassad för 40G och 100G. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice.
79 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
OM5 är den framtida multimode klassningen . Då bandbredds kraven ökar har nu OM5 presenterat sig. Skillnaden mellan OM4 och OM5 ser inte så stora ut men då man får stöd för ett större bandbreddsområde på 850-950nm så kan fördelarna överväga. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
109 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter