Meny

Best.nr 17-1600

LC till LC Multimode 50/125 OM4 Duplex Yd 2,0mm

Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. OM4 fiber krävs för att nå maxlängden 550m för 10 Gbit Ethernet och är också anpassad för 40G och 100G. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice. Läs mer

Varianter

Lagerstatus 0 st
Leveranstid 2-10 dagar
79,70 SEK exkl. moms
  • Tillbehör

    197 SEK exkl. moms
    Finns i flera varianter
  • Lär dig mer

  • Teknisk specifikation

    Model fibercable
    LC-LC
    MM/SM
    Multimode
    Length (m) fibercable
    0,5
    Duplex/Simplex
    Duplex
  • Produktbeskrivning

    OM4-kabeln ökar även maxlängden för 1Gbit-nät

    1000BaseSX som med den vanliga 50/125-kabeln (OM2) ger en maxlängd på 550m, ger med OM4 istället 1100m. Omvänt går det även att köra 10GBaseSR på OM2-fiber (och även OM1), men då med maxlängden avkortad till bara 82m med OM2 och 33m med OM1 (62,5/125). Till 40G och 100G kan du bara använda OM3 (100m) och OM4 (125m).

    OM4 är bakåt kompatibel med OM3 och OM5.

    Säkerställ ett robust nätverk redan från start så undviker du dyra manageringskostnader!

    100% 3D/interferometertestat, din garanti för stabil hög kvalité

    I de flesta fall så tillverkas fiberkablage i stora volymer och i tillverkningen så kontrolleras råfibern innan den blir patchkabel, därefter sker ingen manuell kontroll. När sedan kontaktering sker så är det vanligaste tillvägagångsättet att man rengör delarna i fibern utan efterföljande kontroll och kablagen går ut på marknaden.  Vid 3D interfermotertest sker en manuell kontroll av varje fiberkabel där man redan i produktionen kasserar så mycket som upp till 30 % av färdiga fiberkablage för att de inte håller måttet.  Vi tycker att det är helt orimligt varför all vår fiber testas manuellt efter tillverkning. Bygg robust och smart från start, det kommer du att tjäna på i längden.

     

Alternativ till denna produkt

Best.nr 17-1932
Fiberpatch med draghandtag för paneler med många uttag. Dagens tätbyggda fiberpaneler har mångdubbla rader av uttag vilket gör det svårt att komma åt det lilla snäppet på LC-kontakten för att lossa kabeln. Vår speciella patchkabel (HD - High Density LC) har ett draghandtag istället för snäppe, som gör att du lätt kan lossa kabeln mitt i panelen med bara tummen och pekfingret, utan risk för att närliggande kablar skadas. Välj vår HD fiberpatch med draghandtag när du vill försäkra dig om en lättarbetad installation även när uttagen sitter tätt ihop. 100% 3D/interferometertestat, din garanti för stabil hög kvalité!
281 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-1300
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. OM3 krävs för att nå maxlängden 300 meter på 10 Gbit och är även anpassad för 40G och 100G. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
78,40 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-2990
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. OM4 fiber krävs för att nå maxlängden 550m för 10 Gbit Ethernet och är också anpassad för 40G och 100G. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice.
79,70 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-2920
OM5 är den framtida multimode klassningen . Då bandbredds kraven ökar har nu OM5 presenterat sig. Skillnaden mellan OM4 och OM5 ser inte så stora ut men då man får stöd för ett större bandbreddsområde på 850-950nm så kan fördelarna överväga. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
110 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter