Meny

Best.nr 117-2920

LC till LC Multimode 50/125 Yd 2,0mm

OM5 är den framtida multimode klassningen . Då bandbredds kraven ökar har nu OM5 presenterat sig. Skillnaden mellan OM4 och OM5 ser inte så stora ut men då man får stöd för ett större bandbreddsområde på 850-950nm så kan fördelarna överväga. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice Läs mer

Varianter

Lagerstatus 0 st
Leveranstid 2-10 dagar
116 SEK exkl. moms
  • Lär dig mer

  • Teknisk specifikation

    Length (m) fibercable
    0,5
    Model fibercable
    LC-LC
    MM/SM
    Multimode
    Duplex/Simplex
    Duplex
    OM
    OM5
  • Produktbeskrivning

     Den stora skillnaden mellan OM4 och OM5 är EMB (effective modal bandwidth ). För OM4 specificeras 850 nm medans OM5 specificerar EMB-värden vid både 850 nm och 953 nm som ger ett bredare spektrum av våglängder. OM5 erbjuder därför användaren längre länkavstånd och högre hastigheter.

    OM5 stödjer också fyra datakanaler var och en med 25G data för att leverera 100G Ethernet med ett enda fiberpar. OM5 är bakåtkompatibel med OM3 och OM4.

    Färgen för OM5 är grön.

    Säkerställ ett robust nätverk redan från start så undviker du dyra manageringskostnader!

    100% 3D/interferometertestat, din garanti för stabil hög kvalité

    I de flesta fall så tillverkas fiberkablage i stora volymer och i tillverkningen så kontrolleras råfibern innan den blir patchkabel, därefter sker ingen manuell kontroll. När sedan kontaktering sker så är det vanligaste tillvägagångsättet att man rengör delarna i fibern utan efterföljande kontroll och kablagen går ut på marknaden.  Vid 3D interfermotertest sker en manuell kontroll av varje fiberkabel där man redan i produktionen kasserar så mycket som upp till 30 % av färdiga fiberkablage för att de inte håller måttet.  Vi tycker att det är helt orimligt varför all vår fiber testas manuellt efter tillverkning. Bygg robust och smart från start, det kommer du att tjäna på i längden.

     

Alternativ till denna produkt

Best.nr112-0225
Komplett rengöringssats för fiber
2 960 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. OM3 krävs för att nå maxlängden 300 meter på 10 Gbit och är även anpassad för 40G och 100G. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
82,80 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. OM4 fiber krävs för att nå maxlängden 550m för 10 Gbit Ethernet och är också anpassad för 40G och 100G. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice.
94,90 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. OM4 fiber krävs för att nå maxlängden 550m för 10 Gbit Ethernet och är också anpassad för 40G och 100G. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice.
169 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr112-1044
Optisk fibertestare standard, m. LC/MU/FC/SC/ST Adapter
15 080 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter