Meny

Best.nr 117-1300

LC till LC Multimode 50/125 OM3 Duplex Yd 2,0mm

Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. OM3 krävs för att nå maxlängden 300 meter på 10 Gbit och är även anpassad för 40G och 100G. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice Läs mer

Varianter

Lagerstatus 94 st
Leveranstid 1-2 dagar
74,30 SEK exkl. moms
  • Produktbeskrivning

    OM3 har blivit det självklara valet för 50/125 fiberkablage för 10 Gbit Ethernet med en maxlängd på 300 meter. För att nå maxlängden för 10 Gbit ( 550 meter) med multimode fiber krävs OM4 eller OM5. OM3 är bakåtkompatibel med OM4 och OM5.

    Säkerställ ett robust nätverk redan från start så undviker du dyra manageringskostnader!

    100% 3D/interferometertestat, din garanti för stabil hög kvalité

    I de flesta fall så tillverkas fiberkablage i stora volymer och i tillverkningen så kontrolleras råfibern innan den blir patchkabel, därefter sker ingen manuell kontroll. När sedan kontaktering sker så är det vanligaste tillvägagångsättet att man rengör delarna i fibern utan efterföljande kontroll och kablagen går ut på marknaden.  Vid 3D interfermotertest sker en manuell kontroll av varje fiberkabel där man redan i produktionen kasserar så mycket som upp till 30 % av färdiga fiberkablage för att de inte håller måttet.  Vi tycker att det är helt orimligt varför all vår fiber testas manuellt efter tillverkning. Bygg robust och smart från start, det kommer du att tjäna på i längden.

    Kablagen är halogenfria (LSZH)

    Majoriteten av alla patch-kablage på marknaden har isolering av PVC-plast. Vid brand utvecklar sådan plast den giftiga gasen klor, som i kontakt med vatten bildar frätande saltsyra. Den halogenfria kabeln, LSZH (Low Smoke Zero Halogen), består av ett annat material, polypropylen, som inte ger den farliga gas/syra-kombinationen.

    När särskild hänsyn bör tas för att undvika brandfarliga material blir halogenfria patch-kablar ett naturligt val. Alla våra fiber-patch är halogenfria (LSZH) och hos oss är de inte dyrare än vanliga kablar.

  • Tillbehör

    187 SEK exkl. moms
    Finns i flera varianter
  • Lär dig mer

  • Teknisk specifikation

    Length (m) fibercable
    0,5
    Model fibercable
    LC-LC
    MM/SM
    Multimode
    Inside diameter
    50/125
    Duplex/Simplex
    Duplex
    OM
    OM3
    Color fibercable
    Turquoise
    Outer diameter
    Yd 2.0mm
  • Dokument

Alternativ till denna produkt

Best.nr 20100613
Tång för LC-kontakter
319 SEK exkl. moms
 
En tåligare variant till vanlig fiber patch kabel. Kablagets armering består av en flexibel tub i rostfritt stål som är omgärdat av ett rostfritt nät i stål. Till skillnad från vanlig fiber patch kabel så tål armerad fiber patch kabel att utsättas för mer yttre påverkan, men bibehåller ändå sin smidighet och ytter diameter på 3.0mm.
320 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. OM3 krävs för att nå maxlängden 300 meter på 10 Gbit och är även anpassad för 40G och 100G. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
37,30 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Fiberpatch med Short Boot är idealisk till begränsade utrymmen. Genom att använda Short Boot minskas ”kroppen” med ca 50% i jämförelse med en vanlig LC-kropp. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
117 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. OM4 fiber krävs för att nå maxlängden 550m för 10 Gbit Ethernet och är också anpassad för 40G och 100G. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice.
75,50 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 112-1044
Optisk fibertestare standard, m. LC/MU/FC/SC/ST Adapter
13 530 SEK exkl. moms
 
Att damm och smuts på fiberns välpolerade glasyta hindrar ljuset från att passera torde vara lätt att förstå. Ändå saknar många dessa små enkla och billiga putsverktyg, eller glömmer bort att använda dem.
574 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Ytorna på en fiberkontakt täcks lätt av smuts, damm och fett vilket hindrar ljuset från att färdas vidare. Rengöring och inspektion av fiberytan i samband med en installation eller reperation bör alltid utföras för att minska dämpningen och få bästa möjliga driftsäkerhet. Ca 500 tvättar.
622 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter