Ange din e-postadress
Produkterna
Hitta bland alla våra produkter
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Best.nr 20122469
Kompakt fiberadapter för maximal täthet – utan att tumma på precisionen I takt med att datacenters och telekomnät pressas till att leverera mer kapacitet på mindre yta ökar kraven på både täthet och precision. CS Standard Adapters är utformade med detta i åtanke. Genom ett enstycks hölje i hög densitet – tillgängligt i 1 till 4-kanals konfigurationer – möjliggör adaptern hög fiberpackning med bibehållen signalkvalitet. Läs mer
Varianter
För användare som redan har SC-duplexpaneler så kan vi erbjuda en 6-fibersadapter med exakt passform, vilket gör det enkelt att framtidssäkra sin installation utan att bygga om hela systemet. Det är särskilt värdefullt i äldre anläggningar där fysiskt utrymme är en begränsande faktor.
Den integrerade justeringshylsan i zirkonia säkerställer exakt anpassning mellan fiberändarna. Det minimerar dämpning och optimerar prestanda – en avgörande faktor i till exempel transmissionslänkar för 5G eller höghastighetsanslutningar i datacenter.
Med certifiering enligt Telcordia, ANSI, TIA och IEC uppfyller adaptrarna alla krav som ställs på professionell fiberoptik, oavsett om installationen sker i Sverige eller på andra håll i världen.
Mindre fiberkontakter för högre hastigheter
I takt med att behovet av högre hastigheter och mer kompakt infrastruktur ökar, har utvecklingen av mindre och mer effektiva fiberkontakter blivit en nödvändighet. Två av de nya kontakterna på marknaden är SN- och CS-kontakterna, som erbjuder en rad fördelar jämfört med traditionella LC-kontakter. Dessa innovationer optimerar datacenter och andra högpresterande nätverksmiljöer genom att minska utrymmeskrav, öka densiteten och förbättra hanterbarheten.
Vi gör din produkt rackmonterbar - rackmontering
Många designade produkter är avsedda för skrivbordet, bokhyllan eller TV-bänken och var aldrig tänkta att hamna i en professionell miljö; en AppleTV, Sonos-spelare, Raspberry Pi, VoIP-router, mini-desktop och tusentals andra fiffiga apparater. Så när de ändå hamnar där behöver du skapa en ändamålsenlig miljö, så att de kan samsas med professionell utrustning . Därför erbjuder vi rackmontering av all möjlig utrustning så att du kan skapa en enhetlig och driftsäker miljö oavsett vad för typ av produkter som är inblandade.
Rackstuds framtidens korgmutter
Rackstuds, idén som Peter Stothers fick redan år 2000 men som det tog 10 år av funderande experimenterande och testade innan den fanns på plats. Rackstuds har fram tills idag sålts i mer än 1.5 miljoner enheter över hela världen.
Upptäck de senaste IT-lösningarna från Direktronik, det nyfikna företaget som ständigt finner lösningar, långt bortom de välbesökta mässorna och utan att förföras av dominerande varumärken. Vi öppna dörren åt smarta lösningar, oavsett vem i världen som tillverkat dem och utan skrämmas av ett okänt varumärke.