Ange din e-postadress
Produkterna
Hitta bland alla våra produkter
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Best.nr 125-0638
8K 30Hz över DisplayPort 1.4 upp till 100 meter, jämfört med kanske 3-15 meter för en standardkabel. Denna avancerade fiberoptiska kabeln klarar mycket hög bandbredd. Den har vanliga DisplayPort-kontakter i båda ändarna och finns i fasta längder mellan 10 och 100 meter. Läs mer
Varianter
Kontakterna på AOC-kablar är uppmärkta med Source (dator/källa) respektive Display (skärm/projektor), dvs en sändare och en mottagare. Vänder man på kabeln så fungerar inte överföringen!
En avancerad DisplayPort-kabel av AOC-typ som klarar mycket hög bandbredd. Den har stöd för DP1.4 upp till 32.4 Gbps ger max 8K@30Hz 4:4:4 Video. Det maximala överföringsavståndet är 100m. Kabeln har stöd för HDCP1.4/EDID och strömförbrukningen är ≤500mw.
Dessa optiska DisplayPort-kablar är av högsta kvalité och har bland annat utsatts för tester under hög temperatur för att säkerställa ålderbeständighet. Detta är en viktig konkurrensfördel när det gäller sändningar/uppkopplingar mellan till exempel avancerade grafikkort och bildskärmar av premiumkvalité under lång tid (där AOC-kablar av sämre kvalité riskerar frysa/låsa bilden när de blir för varma).
Fiberkabeln är överlägsen när det gäller extremt låg signaldämpning och immunitet gentemot RF störning. Den är även smal och lätt, 30% lättar jämfört med konventionell kopparkabel. Plug and play, inga drivrutiner att installera och ingen ström att koppla in.
Active Optical Cable (AOC) är en kabelteknik som accepterar samma elektriska input som en traditionell kopparkabel, men som använder optisk fiber för videosignalen ”mellan kontakterna”. AOC använder elektrisk-till-optisk konversation i kontakterna för att förbättra kabelns prestanda som hastighet och avstånd utan att offra kompatibiliteten med elektriska standardgränssnitt. Övriga signaler och strömförsörjning av mottagarsidan sker via kopparkablar.
Specifikationer
AV-presentation och professionell konferensteknik via fiber
I konferensrum, teatrar, universitetsområden, sjukhus, och andra faciliteter över hela världen har områden som Audio, Video, IT, Telecom och Säkerhet flätats samman. Allt hänger ihop och samarbetar och den perfekta ryggraden är fiber.
Spräng gränserna för HDMI och DisplayPort
En ny generation optiska HDMI- och DisplayPort-kablar som är perfekta för långa avstånd! AOC-kablar har optisk fiber ”mellan de vanliga kontakterna” och passar därmed i samma uttag. Det är alltså ”vanliga” HDMI- alt. DisplayPort-kablar när man kopplar in dessa mellan två enheter, men med stöd för betydligt högre hastighet och längre avstånd då signalerna skickas över fiber.
HDMI 2.1 - kort steg men stor skillnad
Läs om fördelarna med HDMI 2.1 och se i tabellen vad som ingår i de olika versionerna av HDMI-standarden
DisplayPort spänner musklerna med version 2.0
DisplayPort 2.0 har lanserats, men det dröjer en bra bit in på nästa år innan du ser de första produkterna. Redan nu kan du dock läsa om vad du ska förvänta så att du är redo när produkterna strömmar in. Kontakta Direktronik om du vi veta mer om lösningar runt DisplayPort eller om har frågor runt vilka kablar som behövs för 4K eller 8K.
Broadcasting – produktion och bearbetning med krav på bandbredd
SDI-versioner implementeras med broadcast- och digitalbioklass när det gäller upplösning, bildhastighet (bilder per sekund) och färgdjup. Detta för att hantera de ökade bandbreddskraven som okomprimerade videosignaler inom professionell produktion och bearbetning medför.