Meny

Best.nr 133-4850

SFP 12Gbps Video Optical Transceiver, 20km

Video SFP för kostnadseffektiv video-överföring över singlemode duplex fiber. Denna SFP skickar och tar emot data i hastighet från 50Mbps upp till 11.88Gbps. SMPTE ST-297-2006, ST2081 and ST-2082 kompatibel. Läs mer

Varianter

Lagerstatus 1 st
Leveranstid 1-2 dagar
5 540 SEK exkl. moms
  • Lär dig mer

  • Teknisk specifikation

    Model SFP
    SFP
    Connector
    LC
    Interface
    Singlemode
    Data rate
    12Gbps
    Range
    20
  • Produktbeskrivning

    Beskrivning

    Video SFP’n är utformad för att överföra / ta emot datahastigheter från 50 Mbps till 11,88 Gbps, detta i överensstämmer med SMPTE ST 2082-1 (12G UHD-SDI), ST 2081-1 (6G UHD-SDI), ST424 (3G SDI), ST 292 -1 (HD-SDI) och ST 259 (SD-SDI). Denna Video SFP stöder signaler med SDI-patologiska mönster.

    För att säkerställa felfri överföring innehåller standarderna en data-scrambler / descrambler för att skapa många övergångar i det seriella datat, vilket gör det lättare för mottagaren att behålla timing. Som ett resultat är det vissa kombinationer av scrambler-tillstånd och databitarnas kryptering som resulterar i en sekvens av upp till tjugo i följd av ettor eller nollor. Dessa sekvenser kallas patologiska betingelser, och visar sig i specifika nyanser av rosa eller grå. Dessa patologiska förhållanden kan skapa fel vid överföring genom typiska AC-kopplade optik, eller något annat AC-kopplat gränssnitt. Videoförbättrad eller SMPTE-kompatibel optik är utformad för att acceptera dessa patologiska förhållanden, så att de längre sekvenserna av ettor eller nollor kan passera utan fel.

    Video SFP’n inkluderar dessa delar:

    • En DFB-laser
    • En PIN-fotodiode integrerad med en trans-impedansförförstärkare (TIA)
    • Klock-återlåsningskretsar och en Mikrokontroller (MCU).

    Video SFP’n finns i två versioner en som är kompatibel med SFP Multi-Source Agreement (MSA), och en som följer Video SFP Non-MSA, skillnaden med en kombinerad sändare/mottagare Video SFP är att kontaktpinnen som styr avstängning av sändarlasern sitter på olika pinnar, pin 3 på MSA mot pin 20 på Non-MSA, det är därför lämpligt att använda rätt typ även om dataöverföring fungerar i bägge fallen.

    Tillämpningar

    • Seriellt digitalt fiberöverföringssystem för SMPTE ST 259, SMPTE ST 344, SMPTE ST 292-1 / 2, SMPTE ST 424, SMPTE ST 2081-1 och SMPTE ST 2082-1 Signaler
    • UHDTV / HDTV / SDTV Service Interfaces

    Funktioner

    • SD / HD / 3G / 6G / 12G-SDI SFP-sändare/mottagare
    • Kompatibla med ST 259, ST 292-1, ST 424, ST-2081-1 och ST-2082-1
    • Metallhölje för låg EMI
    • 1310nm DFB lasersändare
    • Stöd patologiska mönster för SD-SDI, HD-SDI, 3G-SDI, 6G-SDI och 12G SDI
    • Överensstämmer med SFF-8472 med duplex LC-kontakt
    • Modulens mottagare innehåller klock-återlåsningskretsar
    • RoHS-kompatibel (blyfri)
    • Enkel 3,3V strömförsörjning
    • Hot-pluggbar SFP-fotavtryck
    • Digital Diagnostic monitoring (DDM)
    • Effektförbrukning:  max 1485mW
    • Drifttemperaturområde: 0 till + 70 ° C

Alternativ till denna produkt

 
Olika typer av ändutrustning är numera, mer än någonsin tidigare, tillgängligt med SFP/SFP+ formatet som anslutningsmöjlighet. Tillämpningarna blir då fler och fler samtidigt som både fibertyper, dataströmmar och protokoll kan skilja sig åt en del. Resultatet av det blir att nät och länkar samt dess protokoll integreras i varandra allt mer, vilket gör att behovet av multifunktionella omvandlare ökar. För detta har vi produkter från Fiberplex till hjälp. Enheten hjälper dig helt sonika att transportera vad du vill, när du vill och hur du vill.
5 150 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Singlemode fiber har en liten central kärna som gör att endast en ljusmode i taget kan rymmas i kärnan. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice.
123 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter