Meny

Best.nr 33-4125

SFP Singlemode 40km 1310nm (EX) 1.25Gbps DDMI

1000Base-EX är egentligen bara en bättre och kraftfullare variant av 1000Base-LX och förväxlas ibland med denna eftersom bägge kan ses med tillägget "LH" (Long haul). Läs mer

Varianter

Hittar du inte din konfiguration? Kontakta oss – vi hjälper dig till korrekt lösning!
Lagerstatus 2 st
Leveranstid 1-2 dagar
406 SEK exkl. moms
  • Teknisk specifikation

    Model SFP
    SFP
    Interface
    Singlemode
    Range
    40
    Data rate
    1.25Gbps
    Connector
    LC
    Temperature SFP
  • Produktbeskrivning

    1000Base-EX är egentligen bara en bättre och kraftfullare variant av 1000Base-LX och förväxlas ibland med denna eftersom bägge kan ses med tillägget "LH" (Long haul). Lasern är nu så kraftfull att den kan skada både ögat och kretsen hos mottagaren om en alltför kort kabel används. För direktanslutning mellan två moduler med kort patchkabel rekommenderas en dämpare på ca 5dB, se under rubriken "Kontaktdon" för rätt dämpare. 

    Ruggad eller standard

    Våra standardmoduler har redan mycket bra tålighet mot höga temperaturer (+85), men för extrema lågtemperaturer och i miljöer med stora svängningar rekommenderas våra ruggade/industriella varianter som tål -40/+85. De är bara marginellt dyrare än standardmodulen och det är självfallet aldrig en nackdel att välja den avsett användningsområde. Alltid industriella moduler till industriella switchar!

    DDMI/DMI/DOM

    Digital Diagnostic Monitoring Interface, Digital Diagnostic Monitoring och Digital Optical Monitoring är alla olika benämningar på den extra övervakningsfunktion som ger användaren möjlighet att utläsa realtidsparametrar ur den optiska modulen. Med stöd för detta också i switchen kan larmnivåer för avlästa värden bidra till snabbare felsökning och tidiga varningssignaler på förestående problem. Exempel på detta är optiska in- och utgångseffekter, temperatur, laser bias current (de analoga delen av modulen), matningsspänningen etc. Allt enligt standarden SFF-8472 MSA.

    Power Budget: 19dB

     

Alternativ till denna produkt

Best.nr 33-4755
33-4755 - 10/100/1000TX, 1x 100/1000Base SFP
689 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 33-1500
Nu kan du konvertera till den våglängd, fibertyp eller datatyp du vill så länge SFP:erna har samma hastighet. Den saknar alltså 3R-funktionaliteten som gör det möjligt att blanda olika hastigheter, men är i gengäld betydligt billigare än andra alternativ.
1 020 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4745
Behöver du två portar ut från din tilltänkta omvandlare så har vi här produkten för dig. Exemplarisk att använda mellan koppar och fiber och när du vill slippa sätta ytterligare aktiv utrustning för att åstadkomma två RJ45-portar precis bakom. Snabbt och enkelt förgrenar du din fiber vidare i två riktningar vid den kopparbaserade delen av nätverket.
952 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 33-0272
En ren och avskalad switch som är kompakt och maximalt flexibel, men utan fördyrande övervakning eller svårbegripliga inställningar. Dessutom helt ljudlös vilket gör den lättplacerad ute i kontorsmiljön.
2 980 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter