Meny

Best.nr 33-4517

SFP+ DWDM Tunable 80km

Tunable DWDM SFP+ med 80 kanaler för 10 Gigabit Ethernet, STM64 och 10Gigabit Fibre Channel. Med denna slipper ni ha många olika kanaler i lager om det oförutsedda skulle hända. Läs mer

Hittar du inte din konfiguration? Kontakta oss – vi hjälper dig till korrekt lösning!
Lagerstatus 0 st
Leveranstid 2-10 dagar
24 290 SEK
  • Teknisk specifikation

    Temperature SFP
    N/A
    Range
    80
    Interface
    DWDM
    Model SFP
    SFP+
  • Produktbeskrivning

    Tunable DWDM SFP+ med 80 kanaler för 10 Gigabit Ethernet, STM64 och 10Gigabit Fibre Channel. Med denna slipper ni ha många olika kanaler i lager om det oförutsedda skulle hända. Ni får lägre reservdelskostnad och förkortar tiden att lösa problemet.

    Ändringen av kanal för SFP+ tunable görs i de flesta fall med en SFP-brännare om inte stöd finns för detta i enheten den ska placeras i.

    DWDM som i Dense Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer sig cirka 40THz (40000 GHz) optisk bandbredd i det "lågdämpande" spektrat. En 10G Ethernet-port nyttjar alltså bara en bråkdel av det lediga utrymmet. Denna skattkista av bandbredd kan alltså användas för att mångdubbla framkomligheten i en och samma fiberkabel, utan några som helst negativa konsekvenser. Det är uppdelningen av ljusets spektra i våglängdskanaler som möjliggör detta och vi kallar det för WDM. Varje sådan våglängdskanal transporterar en privat datakanal, osynlig för övriga. Ju högre precision och stabilitet på lasern, desto tätare mellan kanalerna. D:et framför WDM anger finkornigheten, avståndet i nanometer mellan kanalerna, och för DWDM är den vanligvis ca 0,8nm (100GHz kanalmellanrum) vilket innebär att utrymme finns för 44 kanaler (ITU-T standard G.694.1) inom det vanligaste 1530-1570nm bandet. Utvecklingen går dock snabbt och idag finns system för upp till 160 kanaler med 320 inom räckhåll. Hör av dig till oss om du har behov för system med över 40 datakanaler på en och samma fiber. Muxar och moduler för detta tas fram på beställning.

    Supporterade märkes-artikelnummer är Extreme 10309, Dell (ex. Force10) GP-10GSFP-Wxx, Brocade IP 10G-SFPP-ZRD-T, Cisco Systems SFP-10G-ZR, Juniper SFP-10GE-ZR, Cisco Systems ONS-SC+-10G-C, Avaya (ex. Nortel) AA1403016-E6, Arista Networks SFP-10G-DZ-xx.xx, Transmode TRX100117/TC, Cisco Systems DWDM-SFP10G-C, MRV SFP-10GDWZR-TC, ADVA 1061702000-01

    DDMI/DMI/DOM

    Digital Diagnostic Monitoring Interface, Digital Diagnostic Monitoring och Digital Optical Monitoring är alla olika benämningar på den extra övervakningsfunktion som ger användaren möjlighet att utläsa realtidsparametrar ur den optiska modulen. Med stöd för detta också i switchen kan larmnivåer för avlästa värden bidra till snabbare felsökning och tidiga varningssignaler på förestående problem. Exempel på detta är optiska in- och utgångseffekter, temperatur, laser bias current (de analoga delen av modulen), matningsspänningen etc. Allt enligt standarden SFF-8472 MSA.

    Power Budget: 23dB

Alternativ till denna produkt