Meny

Best.nr 33-2090

Härdad omanagerad switch, PoE och SFP-option (-40/+75C)

EX45900-serien med PoE och Gigabit på samtliga portar har ett antal smarta funktioner, trots att det är en enkel switch som inte är övervakningsbar via SNMP eller web. Hårdvarubaserad QoS ger dig möjlighet till fyra fasta prioritetsgrupper och via mikrobrytare kan du koppla på skydd mot "broadcast storms". Läs mer

Varianter

Lagerstatus 0 st
Leveranstid 2-10 dagar
6 840 SEK
  • Teknisk specifikation

    PoE
    Ja
    Temperature
    -40/+75C
    Ports
    5
  • Produktbeskrivning

    EX45900-serien med PoE och Gigabit på samtliga portar har ett antal smarta funktioner, trots att det är en enkel switch som inte är övervakningsbar via SNMP eller web. Hårdvarubaserad QoS ger dig möjlighet till fyra fasta prioritetsgrupper och via mikrobrytare kan du koppla på skydd mot "broadcast storms". En separat larmport kan användas till extern bevakning av strömförsörjning och portarnas status. Strömförsörjning via PoE till efterliggande utrustning på upp till 30W per port gör den särskilt lämplig till utomhuslösningar med IP-kameror. Vidare stöds Energy Efficient Ethernet EEE 802.3az vilket reducerar den totala strömförbrukningen genom att icke använda portar avaktiveras.

    Larmport meddelar problem till externt system

    Via en rad av mikrobrytare bestämmer du vilka portar som skall bevakas. Om en kabel dras ut eller "Link Puls" skulle försvinna, sluts reläet i larmporten. På detta sätt kan man meddela ett externt system (SMS, passersystem, skalskydd) om avvikelse på kritiska förbindelser helt oavsett om man har ett fungerande IP-nät eller ej. På samma sätt meddelas problem med strömförsörjningen. Smart och oberoende av datanätet!

    • PoE med upp till 30W per port och 120W totalt
    • Hårdvarubaserad QoS med fyra prioritetsgrupper
    • EEE 802.3az ger minskad strömförbrukning
    • Dubbla ingångar för matning 24-48VDC
    • Larmport för bevakning av matning samt portar
    • Certifierad enl EN61000-6-2 & EN61000-6-4 EMC
    • Temperaturområde: -40° till +75°C
    • Små mått: 30x100x149 mm, DIN-montage

Alternativ till denna produkt

418 SEK
Finns i flera varianter
449 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-2353
Längsta distansen är upp till 1.5km på både 50/125 och 62.5/125, alltså OM1 och OM2
470 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-2356
33-2356 - 1310nm, DDMI, -40/+85°C
569 SEK
Finns i flera varianter