Ange din e-postadress
Produkterna
Hitta bland alla våra produkter
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Best.nr 20121255
Installationskabel för nätverk med högsta prestanda. 100m respektive 305m grå Cat.6A på trätrumma, antingen som oskärmad, skärmad eller dubbelskärmad kopparkabel. Halogenfri (LSZH = Low Smoke Zero Halogen) Läs mer
Varianter
En grå 23AWG installationskabel med högsta prestanda, som köps upprullad som 100m eller 305m på en trätrumma.
Kabeln är halogenfri eller som man också säger LSZH = Low Smoke Zero Halogen, vilket gör den lämplig för inomhusbruk och i offentliga miljöer.
Installationskabel är en solid kabel som består av en ledare, används främst för fast montering och fast installation.
CAT.6A-kabeln klarar en bandbredd på 10Gbit/s med en frekvens upp till 500 MHZ bandbredd. Mycket bättre prestanda än både Cat5e och Cat6, speciellt för längre avstånd. Notera at Cat.6 och Cat.6A är helt kompatibla med varandra.
2001 introducerades den välkända Cat.5e-standarden, som hanterade bandbredder på upp till 100 MHz och med en hastighet på upp till 100 Mbps. Efter det fick vi CAT.6, CAT.6A och CAT.7, men nu har fiber fått en riktig utmanare i CAT.8. Med en bandbredd på 2000 MHz och hastigheter på upp till 40 Gbps öppnas återigen nya möjligheter och användningsområden för CAT-nätverk
Cat och klass - vad är det som gäller
Vad är skillnaden mellan Klass och Cat? Här reder vi ut de olika internationella standards som finns runt om i världen. Läs mer! Cat.5, Cat.6, Cat.6A, Cat.7, Cat.7A med Class D, Class E, Class EA, Class F, Class FA. Cat5, Cat6, Cat6A, Cat7, Cat7A med Class D, Class E, Class EA, Class F, Class FA. Cat 5, Cat 6, Cat 6A, Cat 7, Cat 7A med Class D, Class E, Class EA, Class F, Class FA.
Skärmat eller oskärmat - vad ska man välja?
Läs om skillnaderna mellan olika typer av skärmad kabel och vad som är viktigt att tänka på när du bygger nätverk. Vi ger dig de tips du behöver för rätt beslut till din nästa nätverksinstallation. Och hur var det med skärmen, skall den jordas i en ände eller två? Klicka så får du veta.