Ange din e-postadress
Produkterna
Hitta bland alla våra produkter
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Best.nr 20127143
Ett robust väggmonterat 19” väggskåp utvecklat för installationer där utrustningen behöver ett extra bra fysiskt skydd. Skåpet är särskilt lämpat för offentliga och utsatta miljöer där det finns förhöjd risk för skadegörelse och vandalism. Läs mer
Varianter
Skåpet är tillverkat av kallvalsad stålplåt i 1,2 och 2 mm, vilket ger en stabil och tålig konstruktion. Rackprofiler och monteringsfästen är tillverkade i 2 mm stål medan kapslingen är i 1,2 mm stål.
Den förstärkta konstruktionen och den förstärkta dörren bidrar till ett högre mekaniskt skydd. Skåpet har dessutom dolda/förstärkta gångjärn och är konstruerat så att ,låsmekanismer och skruvar är svåråtkomliga. Det försvårar manipulation och obehörig åtkomst och gör skåpet väl anpassat för installationer där ett traditionellt rackskåp inte ger tillräckligt skydd.*
Justerbart avstånd mellan främre och bakre rackprofiler. Kabelinföringar finns i botten och ovansidan är förberedd med ventilationsöppningar. Skåpet klarar en statisk belastning på upp till 80 kg och levereras färdigmonterat med lås och två nycklar.
Ett bra val när nätverks-, kamera-, säkerhets- eller annan 19”-utrustning behöver placeras på en mer utsatt plats. Kombinationen av kraftig stålplåt, förstärkt konstruktion och åverkansskyddande detaljer ger ett robust skåp för installationer där säkerhet och vandalskydd står i fokus.
Data
Rackskåp, nätverksskåp, datarack eller serverskåp – vad är skillnaden?
Rackskåp, nätverksskåp, datarack och serverskåp används ofta som synonymer, men de beskriver inte alltid samma sak. Det viktigaste är egentligen inte vad skåpet kallas, utan vilken utrustning som ska installeras, hur mycket plats som behövs och vilken miljö skåpet ska placeras i.
Kunskapsbanken bjuder: Vi har anledning att kika närmare på vågfällor och viktiga åtgärder för att minska risken för avlyssning.
Hur löser du utmaningen med trånga teknikrum?
När traditionella rackskåp inte kommer fram Att installera rackskåp i befintliga fastigheter kan vara en större utmaning än själva nätverksinstallationen. Smala dörröppningar, trapphus, hissar och små teknikrum gör det svårt – och ibland omöjligt – att få in ett färdigmonterat skåp. Resultatet blir ofta extra lyft, mer tidskrävande logistik eller i värsta fall att installationen måste planeras om.