Meny

Best.nr 33-3966

Xenpak to SFP+ adapter

Nu kan du äntligen få nytta av dina gamla Xenpak-portar igen. Med denna adapter konverterar du till det nyare formatet SFP+ på ett kick. SFP+ är det mest tillgängliga 10G-formatet i världen idag. Läs mer

Hittar du inte din konfiguration? Kontakta oss – vi hjälper dig till korrekt lösning!
Lagerstatus 0 st
Leveranstid 2-10 dagar
1 920 SEK
  • Teknisk specifikation

    Model SFP
    XENPAK
    Interface
    Adapter
    Data rate
    10Gbps
    Connector
    Adapter
  • Produktbeskrivning

    Nu kan du äntligen få nytta av dina gamla Xenpak-portar igen. Med denna adapter konverterar du till det nyare formatet SFP+ på ett kick. SFP+ är det mest tillgängliga 10G-formatet i världen idag, vilket ger bra priser och stort utbud av olika modeller. Samtidigt medför det sjunkande efterfrågan på de äldre traditionella 10G formaten att utbudet krymper och priserna stiger. Framtidssäkra dina Xenpak-switchar genom att plugga in adaptern i din port och välj valfri SFP+ istället.

    • Uppgraderar din switch med Xenpak-portar
    • Dra nytta av de lägre priserna på SFP+
    • Lägre strömförbrukning från adaptern med en SFP+ i, än från en traditionell X2
    • Modernare kontaktering, SFP+ använder den mindre LC-kontakten istället för Xenpak:ens SC-kontakt

    Önskar du ändå XENPAK med optik (ej adapter) så kontaka oss för tillgänglighet och pris. 

Alternativ till denna produkt

Best.nr 33-4248
10GBase-SR (short reach) använder 850nm våglängd och 10GBaset-LRM 1310nm. Skillnaden är dock betydligt större än vad man först kan ana.
394 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4240
10GBase-LR (long reach) för singlemode 20km använder 1310nm våglängd. På avstånd kortare än 1km bör man använda en dämpare på ca 2-3dB för att inte riskera skada på mottagarens krets.
910 SEK
Finns i flera varianter