Meny

Best.nr 133-3338

SFP+ Singlemode 2km 10Gbps DDMI

Denna SFP+ är en helt vanlig 10GBase-LR med nedställd effekt så du ska kunna använda SFP+ singlemode på mycket kort avstånd utan behov för dämpare. Du behöver därför inte dämpare till denna produkten även när avståndet är kort. Läs mer

Varianter

Hittar du inte din konfiguration? Kontakta oss – vi hjälper dig till korrekt lösning!
Lagerstatus 151 st
Leveranstid 1-2 dagar
339 SEK exkl. moms
  • Produktbeskrivning

    Denna SFP+ är en helt vanlig 10GBase-LR med nedställd effekt så du ska kunna använda SFP+ singlemode på mycket kort avstånd utan behov för dämpare. Du behöver därför inte dämpare till denna produkten även när avståndet är kort. 

    Ruggad eller standard

    Våra standardmoduler har redan mycket bra tålighet mot höga temperaturer (+85), men för extrema lågtemperaturer och i miljöer med stora svängningar rekommenderas våra ruggade/industriella varianter som tål -40/+85. De är bara marginellt dyrare än standardmodulen och det är självfallet aldrig en nackdel att välja den avsett användningsområde. Alltid industriella moduler till industriella switchar!

    DDMI/DMI/DOM

    Digital Diagnostic Monitoring Interface, Digital Diagnostic Monitoring och Digital Optical Monitoring är alla olika benämningar på den extra övervakningsfunktion som ger användaren möjlighet att utläsa realtidsparametrar ur den optiska modulen. Med stöd för detta också i switchen kan larmnivåer för avlästa värden bidra till snabbare felsökning och tidiga varningssignaler på förestående problem. Exempel på detta är optiska in- och utgångseffekter, temperatur, laser bias current (de analoga delen av modulen), matningsspänningen etc. Allt enligt standarden SFF-8472 MSA.

    Power Budget: 6.2dB

  • Teknisk specifikation

    Model SFP
    SFP+
    Connector
    LC
    Interface
    Singlemode
    Data rate
    10Gbps
    Wavelength TX/RX
    1310
    Range
    2
    DDMI
    Yes

Alternativ till denna produkt

 
I motsats till multimode har en singlemode fiber bara ett spridningsläge, en våglängd av ljus i fiberkärnan. Det betyder att det inte finns någon störning eller överlappning mellan de olika våglängderna för ljuset att stoppas vid din överföring av data över långa avstånd.
156 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Singlemode fiber har en liten central kärna som gör att endast en ljusmode i taget kan rymmas i kärnan. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
103 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter