Ange din e-postadress
Produkterna
Hitta bland alla våra produkter
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Best.nr 20124513
Enheten omvandlar nätverk och ström från en enda PoE-kabel till fiber och valfri DC-spänning (9V/12V/24V/48V) direkt på plats. Perfekt vid installation av kameror, routrar eller annan utrustning där varken fiber eller eluttag finns framdraget. Robust, fläktlös konstruktion gör den redo för drift året om – även i krävande nordiska miljöer. Läs mer
Varianter
I många installationer finns det bara en väg in – och det är via nätverkskabel. Att då kunna omvandla PoE till både fiber och reglerbar likström gör enheten till en verkligt mångsidig lösning. På exempelvis en skolbyggnads ytterfasad, där en övervakningskamera ska monteras men el saknas, kan du enkelt dra en enda PoE-kabel från en switch, och på plats mata både fiber och rätt ström – oavsett om kameran kräver 12V eller 24V.
Till skillnad från enklare mediekonverterare levererar enheten justerbar DC-utgång via en klassisk DC5521-kontakt, med stöd för 9V, 12V, 24V och 48V. Det gör att du kan anpassa strömförsörjningen efter den anslutna enheten – vare sig det gäller ett LTE-modem på 12V, en äldre accesspunkt på 9V eller ett industriellt nätaggregat som kräver 48V.
Tack vare stöd för IEEE 802.3af/at PoE är det bara att ansluta nätverkskabeln – enheten kräver ingen konfiguration och fungerar direkt enligt principen "plug and play". SFP-porten ger dig frihet att välja fiberteknik själv, beroende på om du ska koppla över gårdsplanen eller till en annan fastighet hundratals meter bort.
Kompakt metallhölje, fläktlös drift och brett temperaturspann från -40°C till +75°C gör att enheten klarar både vintermörker och sommarvärme i utsatta utomhusmiljöer. Den lämpar sig för montage i elskåp, master, fasader eller andra platser där både fiberförlängning och lokal ström krävs – utan att dra 230V.