Meny

Best.nr 117-2300

MU till MU Singlemode 9/125 Duplex Yd 2,0mm

Singlemode fiber har en liten central kärna som gör att att endast en ljusmode i taget kan rymmas i kärnan. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice Läs mer

Varianter

Lagerstatus 0 st
Leveranstid 2-10 dagar
320 SEK exkl. moms
  • Lär dig mer

  • Teknisk specifikation

    Length (m) fibercable
    0,5
    Model fibercable
    MU-MU
    MM/SM
    Singlemode
    Duplex/Simplex
    Duplex
  • Produktbeskrivning

    Säkerställ ett robust nätverk redan från start så undviker du dyra manageringskostnader!

    100% 3D/interferometertestat, din garanti för stabil hög kvalité

    I de flesta fall så tillverkas fiberkablage i stora volymer och i tillverkningen så kontrolleras råfibern innan den blir patchkabel, därefter sker ingen manuell kontroll. När sedan kontaktering sker så är det vanligaste tillvägagångsättet att man rengör delarna i fibern utan efterföljande kontroll och kablagen går ut på marknaden.  Vid 3D interfermotertest sker en manuell kontroll av varje fiberkabel där man redan i produktionen kasserar så mycket som upp till 30 % av färdiga fiberkablage för att de inte håller måttet.  Vi tycker att det är helt orimligt varför all vår fiber testas manuellt efter tillverkning.Bygg robust och smart från start, det kommer du att tjäna på i längden.

    Kablagen är halogenfria (LSZH)

    Majoriteten av alla patch-kablage på marknaden har isolering av PVC-plast. Vid brand utvecklar sådan plast den giftiga gasen klor, som i kontakt med vatten bildar frätande saltsyra. Den halogenfria kabeln, LSZH (Low Smoke Zero Halogen), består av ett annat material, polypropylen, som inte ger den farliga gas/syra-kombinationen.

    När särskild hänsyn bör tas för att undvika brandfarliga material blir halogenfria patch-kablar ett naturligt val. Alla våra fiber-patch är halogenfria (LSZH) och hos oss är de inte dyrare än vanliga kablar.

Alternativ till denna produkt

 
Singlemode fiber har en liten central kärna som gör att att endast en ljusmode i taget kan rymmas i kärnan. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan, vilket sänker dämpningen och skapar möjligheten för signalen att färdas längre. Vanligaste standarden på singlemode fiber är 9/125.
224 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Fiberpatch med draghandtag för paneler med många uttag. Dagens tätbyggda fiberpaneler har mångdubbla rader av uttag vilket gör det svårt att komma åt det lilla snäppet på LC-kontakten för att lossa kabeln. Vår speciella patchkabel (HD - High Density LC Uniboot) har ett draghandtag istället för snäppe, som gör att du lätt kan lossa kabeln mitt i panelen med bara tummen och pekfingret, utan risk för att närliggande kablar skadas. Välj vår HD fiberpatch med draghandtag när du vill försäkra dig om en lättarbetad installation även när uttagen sitter tätt ihop.
250 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr112-0225
Komplett rengöringssats för fiber
2 870 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Ytorna på en fiberkontakt täcks lätt av smuts, damm och fett vilket hindrar ljuset från att färdas vidare. Rengöring och inspektion av fiberytan i samband med en installation eller reperation bör alltid utföras för att minska dämpningen och få bästa möjliga driftsäkerhet. Ca 500 tvättar.
671 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr112-1044
Optisk fibertestare standard, m. LC/MU/FC/SC/ST Adapter
14 600 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter