Ange din e-postadress
Produkterna
Hitta bland alla våra produkter
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Best.nr 20210001
När en nätverkslänk inte kommer upp behöver felsökningen börja med att avgränsa var felet finns. Den här loopbackmodulen för SFP och SFP+ ger ett lokalt testalternativ i kompatibel utrustning, med LED-indikering och digital diagnostik. Den är avsedd för provning av portar och kan användas som ett steg innan du går vidare till externa kablar, optiska moduler och utrustningen i länkens andra ände. Läs mer
Varianter
Anta att en anslutning saknar länk trots att kablage och motpart har kontrollerats. Ett lokalt loopbacktest kan hjälpa till att skilja ett problem nära porten från ett problem längre ut i förbindelsen. Resultatet behöver bedömas tillsammans med nätverksenhetens testfunktioner och loggar; modulen är ett testverktyg och ersätter inte en fullständig verifiering av hela länken.
Välj testläge och hastighet efter de protokoll som stöds av både testmodulen och värdutrustningen. LED-indikeringen ger ett lokalt stöd, medan DDMI kan läsas av i utrustning som stöder diagnostiken. Det gör det lättare att samla flera observationer under samma felsökning.
Samla testresultatet tillsammans med portens inställningar för att kunna jämföra det vid fortsatt felsökning.
Beteckningen SEA används för produkter vars ursprungsland är Thailand, Taiwan, Vietnam eller Malaysia. Vi har full spårbarhet för produktion och ursprung. Kontakta oss om du vill få bekräftat exakt ursprungsland (COO – Country of Origin) för en specifik produkt eller leverans.
Våra SFP:er är ekvivalenta med de SFP:er som anges i "konfiguration" ovan.