Ange din e-postadress
Produkterna
Hitta bland alla våra produkter
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Best.nr 20113450
En slimmad och smidig kopparbaserad HDMI 2.0-kabel. Kabelns omkrets är endast 4.2mm och den levererar 4K vid 60Hz signal Läs mer
Varianter
Dessa High Speed HDMI 2.0 kopparkablar har 19-stifts guldpläterade kontakter av HDMI typ A hane i båda ändarna. Kablarna finns i flera längder upp till tre meter och har stöd för 4K@60Hz. Noterbart är att en rad HDMI-kablar på marknaden endast klarar 4K vid 30 eller 40 Hz.
För överföring av HDMI-signaler på längre avstånd krävs optiska HDMI-kablar, även kallade AOC (Active Optical Cables), vilka klarar avstånd på ända upp till 100 meter.
Vad är en ”vanlig” HDMI-kabel?
Utvecklingen inom området AV-kablar går med ljusets hastighet. I dagsläget finns det en uppsjö med modeller och varianter av HDMI-kablar. Inte nog med att det finns olika material i själva kabeln, utan det finns även olika storlekar på kontakterna, olika HDMI-standarder, samt skillnad i vilken upplösning de klarar av, och inte minst hur långt de kan skicka signalen. Så vid köp av HDMI-kabel behöver man tänka på vad den ska användas till och i vilken miljö
Spräng gränserna för HDMI och DisplayPort
En ny generation optiska HDMI- och DisplayPort-kablar som är perfekta för långa avstånd! AOC-kablar har optisk fiber ”mellan de vanliga kontakterna” och passar därmed i samma uttag. Det är alltså ”vanliga” HDMI- alt. DisplayPort-kablar när man kopplar in dessa mellan två enheter, men med stöd för betydligt högre hastighet och längre avstånd då signalerna skickas över fiber.
Inte nog med att det är snyggare och ser mer professionellt ut när skärmen har monterats på väggen, du utnyttjar också golvytan mycket effektivare och det ser bättre ut. Det viktigaste momentet är dock säkerheten, vare sig det handlar om en informationsskärm i entrén eller en stor, ny skärm i mötesrummet så är alla företag måna om att inte människor, d