Meny

Best.nr 125-0551

HDMI över IP - 4K video via koppar eller fiber på SFP/RJ45

4K HDMI/KVM och USB över IP Extender, 1xSFP, 1xRJ45, KVM, USB, ställbart ID, versioner med PoE matning Läs mer

Varianter

Lagerstatus 1 st
Leveranstid 1-2 dagar
3 920 SEK exkl. moms
  • Lär dig mer

  • Teknisk specifikation

    Model AV
    Hardware
    Interface
    HDMI
    Resolution
    4K UHD (2160p)
  • Produktbeskrivning

    4K HDMI och USB över IP Extender är en lösning för ljud, video, IR, RS232 och USB

    Signalförlängning via Local Area Network (LAN). Den kan användas som ljud, video och KVM extender över IP och appliceras för:

    • Punkt till punkt
    • Punkt till flera punkter
    • Flera punkter till flera punkter
    • Skärmvägg upp till 8x16 mottagare från en sändare
    • Allt kontrollerad av Nätverk, RS232 & IR.

    4K HDMI & USB IP Extender konfigureras via webbläsare direkt till enheterna eller via medföljande program som underlättar installationen.

    Ett enkelt installationssystem byggt upp med Giga Ethernet-switch som har IGMP-funktion och CATx-kabel eller fiber för förlängning.

    FUNKTIONER

    • 4K UHD HDMI över IP-förlängning
    • USB 1.1/2.0 över IP-förlängning
    • RS232 dubbelriktad förlängning och RS232 kontroll
    • 4 bitars omkopplare för 16 olika kanalval, sändare och mottagare
    • Stöd för Dolby True HD, DTS-HD Master Audio
    • Stöd för tvåvägs bredbands IR-förlängning (38khz-56khz)
    • Överför med en Cat5e/6-kabel upp till 120m
    • Sänder över Fiberoptisk kabel upp till 60 km med SingleMode, SFP modul är option
    • Nätverksmiljö under Giga Ethernet-switch och CAT5e-kabel
    • Point till punktförlängning, Unicast, Multicast och VideoVägg-system (Max 8x16)
    • För perfekt 4K@30Hz krävs 3Gbit, 1080p@60Hz ca 800Mbit/s men enheten kan ställas ned till 10, 50, 100, 150 eller 200Mbit/s om viss kvalitetsförlust accepteras
    • Output video rotation
    • Output video partiell utvidgning
    • HDCP 1.4 kompatibel
    • Mindre än 50ms fördröjning med smart komprimering
    • Versioner som kan ta spänningsmatning från PoE 25-0553/54
    • Arbetstemperatur -5 to +35 ℃
    • Max 3W förbrukning
    • 160x103.2x30mm

    Lathund/matris HDMI-förlängare

Alternativ till denna produkt

 
HDMI-kabel 2.0 med speciell låskoppling. Säkerställer att kontakten inte lossnar och ger en starkare anslutning jämfört med andra HDMI-kablar. Med sina” lås-pinnar" i mitten av kontakten låser den med hög friktion mot chassi-kontakten.
44,20 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Nu kan du skicka 4K över HDMI ända upp till 100 meter. Denna fiberoptiska HDMI-kabel med löstagbart självlåsande kontaktdon i ena änden är idealiska för installation genom rör och andra trånga utrymmen. Kabeln finns i flera fasta längder mellan 10 och 100 meter.
804 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
HDMI 2.0 löstagbar fiber hybridkabeln som klarar 4K (4096x2160) vid 60Hz (RGB & YCbCr : 4:4:4) och skickar videoinformationen på fiber, men DDC/HDCP-informationen via koppar (koaxkabel) och blir därför det mest prisvärda sättet att förlänga HDMI störningsfritt över fiber upp till 100m. Kan anläggas i rör med innerdiameter från 14mm.
3 250 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
En SFP (small form-factor pluggable optical transceiver) Gigabit LX som ger Gigabit-hastighet upp till 20km på singlemode-fiber.
322 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
SFP:er för 155Mbps till 2,5Gbps används främst inom synkron dataöverföring under standards som SDH STM-1 till STM-16 (Sonet OC-3 till OC-48) men passar även för Fiber Channel (2GFC) och 1Gbps Ethernet. Beroende på användningsområde kan den möjliga räckvidden variera en del.
862 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
SFP:er för 155Mbps till 2,5Gbps används främst inom synkron dataöverföring under standards som SDH STM-1 till STM-16 (Sonet OC-3 till OC-48) men passar även för Fiber Channel (2GFC) och 1Gbps Ethernet. Beroende på användningsområde kan den möjliga räckvidden variera en del.
823 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter