Sensorn är online hela tiden och används för att ge tidig varning för oljeutsläpp i vattnet. För att snabbt kunna hindra att oljeläckage rinner ut i sjöar och vattendrag. Finns i fyra olika versioner som standard, se under varianter. Modbus RS485.
TOC-, COD- och SAC-analysatorer används för att bedöma den organiska belastningen i exemepelvis kommunalt avloppsvatten och industriellt avloppsvatten och säkerställer att de följer lagstadgade krav. Organiska ämnen i vatten absorberar ultraviolett ljus. Sensorn mäter absorptionen av dessa ämnen dels vid en våglängd av 254 nm men även 360 nm vilket ger en mer stabil och tillförlitlig mätning. Själv rengörande.
Sensor som mäter graden av turbiditet, grumlighet, slam i vatten. Turbiditet kan bestå av såväl organiska partiklar som humus och alger, vilka är vanliga partiklar i vattendrag, samt oorganiska såsom exempelvis lera som rörs upp från bottensediment vid byggnationer och industrier.
Nya OttoE-serien från Etherwan är en sedan länge efterfrågad produkt. Utan fläkt och med anslutningsdonet till ström och relä-utgångar framtill, ger självklara fördelar vid installation och service. Samtidigt som det ger en installationshöjd på endast 100mm. Är du ute efter Profinet-kompatibel enhet? Välj då Gigabit-varianten.