• Vi skickar samma dag
  • Personlig service & fri rådgivning
  • Genuin omtanke
Kundservice +46 8 52 400 700

Best.nr 20127184

Vortex Bullet-kamera utomhus IR 30m

VORTEX IT830-HTV – robust 5 MP-kamera för bevakning utomhus! VORTEX IT830-HTV är en vandalsäker 5 MP nätverkskamera för platser där övervakningen behöver fungera dygnet runt och året runt. Med IP66- och IK10-klassning, IR-belysning upp till 30 meter och ett temperaturområde från -30 till +55 °C är den anpassad för krävande utomhusmiljöer. Motoriserad optik, WDR Pro och 3DNR hjälper samtidigt till att skapa användbara bilder när ljusförhållandena skiftar. Kameran kan dessutom anslutas till VORTEX molnbaserade tjänster för åtkomst via mobilen och utökade funktioner. Läs mer

Varianter

Lagerstatus 0 st
Leveranstid 10-14 dagar
6 240 SEK exkl. moms
  • Produktbeskrivning

    Vädertålig

    På en lastgård en mörk januarimorgon kan förutsättningarna snabbt skifta mellan snöfall, mörker och starkt ljus från fordonsstrålkastare. IT830-HTV är konstruerad för sådana miljöer. IP66 skyddar kameran mot damm och kraftiga vattenstrålar, medan IK10-klassningen ger ett högt skydd mot mekanisk åverkan. Temperaturområdet på -30 till +55 °C gör den lämpad för stora delar av det svenska och norska klimatet.

    Anpassa bilden efter platsen

    Kamerans 5 MP-upplösning kombineras med en fjärrstyrd 2,7–13,5 mm optik. Installatören kan därför justera bildutsnittet utan att behöva öppna kameran. WDR Pro hjälper vid scener med stora kontraster, exempelvis en mörk entré med dagsljus utanför, medan 3DNR reducerar bildbrus vid svag belysning. Inbyggd IR ger mörkerseende på upp till 30 meter.

    Lokal lagring eller direkt mot molnet

    PoE förenklar installationen genom att nätverk och ström kan gå i samma kabel. Kameran har dessutom stöd för MicroSD-kort upp till 256 GB. För molnbaserad kameraövervakning kan IT830-HTV kompletteras med en VORTEX-licens, där licensnivån väljs efter verksamhetens behov.

    20127136 – VORTEX xStd är avsedd för verksamheter som vill ha en komplett och lättadministrerad lösning för molnbaserad kameraövervakning. Licensen gäller i 1 år och används per kamera.

    20120847 – VORTEX xPro är den mest avancerade licensnivån för VORTEX och ger tillgång till plattformens utökade funktioner för AI-baserad videoanalys, sökning, larm och administration. Licensen gäller i 1 år och används per kamera.

    Det innebär att samma kameramodell kan användas både för en mer grundläggande molnlösning med xStd och i installationer där verksamheten behöver de utökade analys- och administrationsfunktionerna i xPro.

    Viktigaste egenskaperna:

    • 5 MP video, upp till 15 bilder per sekund
    • Motoriserad 2,7–13,5 mm optik och IR upp till 30 m
    • WDR Pro, 3DNR och dag/natt-funktion
    • PoE och MicroSD upp till 256 GB
    • IP66, IK10 samt val mellan VORTEX xStd och xPro
  • Lär dig mer

  • Teknisk specifikation

    Kameratyp
    Cloud
    Objektiv
    Varifokal
    Kameramiljö
    Outdoor
    Upplösning (MP)
    5
    Vandalsäker
    IK10
    IP-klass
    IP66
    WDR
    Yes
    Digital in/ut
    in/out

Alternativ till denna produkt