Ange din e-postadress
Produkterna
Hitta bland alla våra produkter
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Best.nr 20210478
Stabil 100G LR4-optik för datacenter och backbone. Den här QSFP28 LR4-modulen är framtagen för 100G-länkar som ska fungera lika stabilt i vardagsdrift som under toppbelastning. Med upp till 10 km räckvidd över singlemodefiber, stöd för både Ethernet och OTU4 samt låg effektförbrukning är den ett verktyg för nät där tillgänglighet och förutsägbar prestanda väger tyngre än spektakulära siffror. För operatörer och driftteam innebär det färre överraskningar och enklare felsökning i vardagen. Power Budget 6.4dB. Läs mer
Varianter
En QSFP28 LR4-transceiver som sänder fyra våglängder kring 1300nm över en och samma singlemodefiber. Det gör den lämplig för datacenter, campusförbindelser eller mellan noder där 10 km räckvidd räcker långt i praktiken. Att modulen följer både IEEE 802.3ba/802.3bm och ITU-T G.959.1 förenklar integration i blandade miljöer.
I verkligheten handlar 100G ofta om kontinuerlig drift snarare än maxvärden. Med en effektförbrukning under 4,5 W och kapsling för 0–70 °C passar modulen i täta switchar utan att skapa onödig värme. Hot-plug-stöd gör att byten kan ske utan driftstopp, vilket märks först den dag något faktiskt behöver bytas.
Inbyggd Digital Diagnostics Monitoring ger realtidsdata om temperatur, spänning samt sändar- och mottagareffekt. För driftpersonal innebär det att man kan upptäcka degraderande fiber eller kontakter innan de blir akuta problem. LC-duplexgränssnittet håller installationen enkel och välbekant.
Viktigaste egenskaper i korthet
100G QSFP28 LR4, upp till 10 km över SMF
Stöd för 100G Ethernet och OTU4
< 4,5 W effektförbrukning
DDM för övervakning i drift
Hot-plugg och LC-kontakt
Våra QSFP28'er är ekvivalenta med de QSFP28'er som anges i "konfiguration" ovan.