Meny

Best.nr 33-3964

QSFP+ IR4 40G Singlemode 1,4km PSM 4x1310nm DDMI MPO

QSFP+ eller Quad SFP+ är en 4-kanalig 10Gbps-modul för 40Gbps trafik på Ethernet, Fiber Channel och QDR Infiniband. Denna prisvärda kortdistansversion av singlemode IR4 i PSM-version (Parallel singlemode) har fyra fristående 10Gbps kanaler på 1310nm och ger dig upp till 1,4km räckvidd. Observera att modulen levereras med MPO-kontakt och inte den sedvanliga LC-kontakten. Rådgör med oss om du är osäker, vi tar inget extra för ett gott råd. Läs mer

Hittar du inte din konfiguration? Kontakta oss – vi hjälper dig till korrekt lösning!
Lagerstatus 0 st
Leveranstid 2-10 dagar
5 620 SEK
  • Teknisk specifikation

    Temperature SFP
    N/A
  • Produktbeskrivning

    QSFP+ eller Quad SFP+ är en 4-kanalig 10Gbps-modul för 40Gbps trafik på Ethernet, Fiber Channel och QDR Infiniband. Denna prisvärda kortdistansversion av singlemode IR4  i PSM-version (Parallel singlemode) har fyra fristående 10Gbps kanaler på 1310nm och ger dig upp till 1,4km räckvidd. Observera att modulen levereras med MPO-kontakt och inte den sedvanliga LC-kontakten. Rådgör med oss om du är osäker, vi tar inget extra för ett gott råd.

    PSM-versionen gör att du likväl som att använda den för 40Gbps ackumulerad bandbredd kan dela upp den till fyra fristående 10Gbps-kanaler. För detta behöver du bara en MPO-LC fördelningskabel som du hittar under avsnittet MPO Fiberkablage

     

Alternativ till denna produkt

Best.nr 17-1134
MPO kablage är en praktisk lösning när behovet av allt större bandbredd har ökat i datacentren. Ett effektivt sätt att tillhandahålla 40 Gb och 100 Gb med hög prestanda. MPO-4xLC duplex består av 8 fiber och är den vanligaste kopplingen om man vill direktansluta mellan QSFP:er och SFP+/XFP utan att gå via MPO-kassetterna.
871 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 17-0701
MPO-kablage är en praktisk optisk lösning när behovet av allt större bandbredd har ökat i datacentren. Ett effektivt sätt att tillhandahålla 40 Gb och 100 Gb med hög prestanda. En kabel innehåller 12 fiber eller 6 st duplex kanaler i varje kontaktdon, vilket sparar en hel del pengar och utrymme i datacentren.
1 110 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 17-0700
MPO-kablage är en praktisk optisk lösning när behovet av allt större bandbredd har ökat i datacentren. Ett effektivt sätt att tillhandahålla 40 Gb och 100 Gb med hög prestanda. En kabel innehåller 12 fiber eller 6 st duplex kanaler i varje kontaktdon, vilket sparar en hel del pengar och utrymme i datacentren.
1 110 SEK
Finns i flera varianter