• Vi skickar samma dag
  • Personlig service & fri rådgivning
  • Genuin omtanke
Kundservice +46 8 52 400 700

Best.nr 20210570

QSFP-DD multimode MPO-12 APC 100m 400G 4x850nm

För datacenter där 400G ska överföras snabbt och effektivt över kortare fibersträckor erbjuder QSFP-DD SR4 en kompakt anslutning för multimodefiber. Transceivern använder fyra optiska 850 nm-kanaler med PAM4 och ger en sammanlagd datahastighet på 425 Gbit/s. Med OM4-fiber når länken upp till 100 meter, vilket gör modulen lämpad för exempelvis sammankoppling av switchar inom ett datacenter eller mellan närliggande kommunikationsrum. Läs mer

Varianter

Hittar du inte din konfiguration? Kontakta oss – vi hjälper dig till korrekt lösning!
Lagerstatus 0 st
Leveranstid >21 dagar
0 SEK exkl. moms
  • Produktbeskrivning

    Fyra optiska kanaler för 400G

    QSFP-DD SR4 är avsedd för 400GBASE-SR4 Ethernet och arbetar med fyra kanaler om 106,25 Gbit/s. Varje kanal använder 850 nm och PAM4-modulering. Resultatet är 425 Gbit/s över en parallell multimodeförbindelse.

    I praktiken passar det exempelvis när två 400G-switchar i olika delar av ett serverrum ska kopplas samman utan att använda singlemodeoptik för den relativt korta sträckan. Med OM4 multimodefiber kan avståndet vara upp till 100 meter.

    CDR för signalintegritet

    Modulen har integrerad Clock and Data Recovery, CDR, som återskapar klockning och data i den höghastighetssignal som passerar transceivern. Det bidrar till en stabil signalöverföring vid de höga datahastigheter som 400G innebär.

    Anslutningen sker via MTP/MPO-8/12 APC. Det är viktigt att rätt kontakttyp används – modulen ska endast användas tillsammans med MTP/MPO-8/12 med APC-slipning.

    Flexibel kompatibilitet

    Transceivern är en universell FLEXOPTIX-modul och kan med FLEXBOX konfigureras för kompatibilitet med många olika tillverkares nätverksutrustning. För den som driver en miljö med switchar från flera leverantörer kan det minska behovet av att lagerhålla separata transceivervarianter.

    Viktiga egenskaper

    • 400GBASE-SR4, upp till 425 Gbit/s
    • 4 × 106,25 Gbit/s PAM4 vid 850 nm
    • Upp till 100 meter över OM4 multimodefiber
    • MTP/MPO-8/12 APC och integrerad CDR
    • Stöd för 100G, 200G, 400G och 4 × 100G Ethernet

    Sammanfattningsvis är QSFP-DDSR4 ett alternativ för korta 400G-förbindelser där multimodeinfrastruktur redan finns eller är lämplig. Kombinationen av 100 meters räckvidd över OM4, parallell 850 nm-optik och konfigurerbar kompatibilitet gör den särskilt användbar i moderna datacenter med höga krav på portkapacitet.

  • Teknisk specifikation

    Tillverkare
    Direktronik

Alternativ till denna produkt